Enerji Bakanı Yıldız, KEK toplantısı için Kazan'a geliyor

1

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye-Rusya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 11. Dönem Toplantısına katılmak üzere Tataristan'ın başkenti Kazan'a geliyor. 2-4 Mart 2011 Toplantıda Türk tarafına, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Rus tarafına ise Başbakan Yardımcısı İgor Seçin başkanlık yapacak. Toplantının teknik görüşmeleri 2-3 Mart tarihlerinde gerçekleşecek. KEK resmi açılışı ve Protokol’ün imzalanması ise 4 Mart günü yapılacak.

Bakanlıktan teknik bir ekibinin Rusya’da görüşmeler ve çalışmalar yaptığını belirten Yıldız, “Rusya’da yapacağımız toplantıda petrol ve doğalgazla ilgili gelişmeleri de masaya yatıracağız. Toplantıda, Rusya Türkiye Karma Ekonomik Komisyon'un Eşbaşkanı olarak bulunacağım. Burada, doğalgaz fiyatları ile ilgili enine boyuna konuşacağız. Bizim söyleyeceklerimiz olduğu gibi onların da söyleyecekleri vardır” dedi.

Bakan Yıldız, Libya ve diğer Akdeniz ülkelerinde yaşanan gelişmeler sonrasında artan petrol fiyatlarının da spekülatif olduğunu dile getirdi.

Kayseri’deki programı çerçevesinde partililerle kahvaltı programında bir araya gelen Yıldız, gazetecilerin Rusya’da yapılacak olan toplantı ile ilgili sorularını yanıtladı. Petrol ve doğalgaz fiyatlarının yanısıra, dünyadaki gelişmeler, özellikle Akdeniz ülkelerindeki yaşanan olayların masaya yatırılacağını ve konuşacaklarını kaydeden Yıldız, şöyle konuştu:

“Dünyadaki petrol ve doğalgaz gelişmelerinin de masaya yatırılacağı önemli bir toplantı olacak. Rusya Türkiye Karma Ekonomi Komisyon Eş Başkanı olarak orada bulunacağım. Rusya’da Sayın İgor Seçin ile bir araya geleceğiz. Birçok konuyu ve bölgemizi ilgilendiren, dünyadaki Akdeniz havzalarındaki olayları değerlendirebileceğimiz toplantı olacak. Bu, aynı zamanda sayın başbakanımızın, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'le buluşmasından önceki bir çalışması olarak değerlendirebiliriz. Bunun içerisinde sadece doğalgaz değil birçok proje yer alıyor. Bu projeleri, karşılıklı Kazan’da değerlendirmiş olacağız. Önümüzdeki ayın ortalarında tabi ki Rusya Federasyonu Başkenti Moskova’da yapılacak toplantıya zemin teşkil etmiş olacak.”

Beklentilerinin, doğalgazla ilgili fiyat gelişmelerini enine boyuna konuşmak olduğunu ifade eden Bakan Yıldız, “Kendilerinin bize söyleyecekleri ve bizim onlara söyleyeceğimiz bir şeyler olacak. Bunları illa ki fiyat indirimi artırımı gibi değerlendirmek yanlış olur. Bunu karşılıklı değerlendirme olarak değerlendirmektir. Bu toplantının sonucunu mutlaka kamuoyu ile paylaşırız. Bizim temennimiz şudur ki en büyük girdilerimizden olan petrol ve doğalgaz ile ilgili fiyatların yükselme eğilimine girdiği dönemde vatandaşımızın bundan etkilenmemelerini sağlamak adına önemlidir. Bu görüşme o anlamda önemlidir.” diye konuştu.

Rusya’da bakanlık ekibinin yaptığı teknik çalışma sonrasında doğalgaz fiyatlarında indirim olup olmayacağı yönündeki soru üzerine Bakan Yıldız, şu açıklamayı yaptı: “İndirimle alakalı o teknik görüşmelerde ardından sonuç çıkmış değil. Ama bunlar nihai görüşmeler değil. Devam ediyor. Bir rakam ya da hüküm vermek doğru değil. Bizim beklentimiz budur. Karşı tarafın beklentisi de çok farklıdır.”

Akdeniz ülkelerinde yaşanan gelişmelerin Türkiye’yi etkilemesi ve petrol fiyatlarının artması ile ilgili soru üzerine Bakan Yıldız, şu bilgileri verdi: “Özellikle ulaştırma sektöründe nihai tüketicimizin kullandığı, vatandaşımızın kullandığı petrol ürünlerinde, hepsi etkileniyor. Libya, Tunus ve Mısır’da olan olayların ham petrolün üzerindeki etkileri tamamen spekülatiftir. Çünkü, Libya’da üretilen petrol, üretimi kısıtlanan petrol miktarı dünyada tüketilen petrolün yüzde 1’inin daha altındadır. Arzı yüzde 1’in altında olan kalemin fiyatının yüzde 10 zamla fiyatı tetiklemesi bir spekülasyon olarak görüyorum.”

Kaynak: Cihan Haber Ajansı