KEK Kazan zirvesinde Samsun-Ceyhan müzakere edilecek

1

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye-Rusya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 11. Dönem Toplantısına katılmak üzere Tataristan'ın başkenti Kazan'a geliyor. 2-4 Mart tarihlerinde yapılacak toplantıda Türk tarafına, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Rus tarafına ise Başbakan Yardımcısı İgor Seçin başkanlık yapacak.

2-3 Mart tarihlerinde teknik görüşmelerin yapılacağı KEK toplantısında resmi açılış ve protokolün imzalanması 4 Mart günü yapılacak. Enerji Bakanı Yıldız'ın 3 Mart'ta özel uçakla Kazan'a gelmesi beklenirken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 15-16 Mart tarihlerinde Moskova'ya gerçekleştireceği ziyaret için de son hazırlıklar ele alınıyor.

Ria Novosti haber ajansı hükümet kaynaklarından edindiği bilgiye göre Cuma günü Kazan'da gerçekleşecek zirvede Samsun-Ceyhan petrol boru hattı ile ilgili müzakereler ele alınacak ve çerçeve anlaşma üzerinde mutabakat sağlanmaya çalışılacak.

İtalyan ENİ ve Türk Çalık enerji şirketlerinin ortak olduğu Samsun-Ceyahn petrol boru hattı ile ilgili taslak öneriyi Rusya tarafı Aralık ayında Türkiye'ye iletmişti. Konu ile ilgili şirketler arasında müzakereler sürerken, Ankara henüz Moskova'nın önerisine karşılık vermedi. Yılda 60-70 milyon ton kapasiteye kadar çıkarılması düşünülen hattın 4 milyar dolara mal olması bekleniyor.

Burgas-Dedeağaç'la ilgili çalışmaların askıya alınmasının ardından, Rus şirketleri Transneft ve Rosneft'in de ortak olması beklenen hattın şansı arttı. Rusya Enerji Bakanı Sergey Şmatko, Burgas-Dedeağaç projesini finanse etmeyi durdurduklarını, Bulgaristan hükümetinden projenin sonlandırılması ile ilgili resmi belgeyi almalarının ardından da projeden çıkabileceklerini açıklamıştı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Seçin de daha önce yaptığı değerlendirmede Samsun-Ceyhan petrol boru hattı ile ilgili projede Mart ortasında somut adım atılabileceğini ifade etmişti.

Erdoğan'ın ve Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in eş başkan olduğu 15-16 Mart Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) ikinci toplantısında Samsun-Ceyhan petrol boru hattının yanısıra, Mersin-Akkuyu nükleer santrali ile ilgili son gelişmeler, vizelerin kaldırılması ile ilgili son anlaşma, beş yıllık sürede 100 milyar dolarlık toplam ticaret hacmi, bölgesel ve uluslararası gelişmelerin de ele alınması bekleniyor.

Faruk Akkan, Moskova, Ceyhan