Fransız Total'den Rusya'ya 4 milyar dolarlık yatırım

3

Fransız Total enerji şirketi Rusya'nın doğalgaz devlerinden Novatek'in yüzde 12,08'lik hissesini 4 milyar dolara satın aldı. Rusya'nın Yamal bölgesindeki dev doğalgaz yataklarındaki yatırımlara da yüzde 20 ortak olan Total, Novatek hisselerini önümüzdeki dönemde yüzde 19,4'e kadar çıkarabilecek.

Ocak ayında İngiliz BP ve Amerikan ExxonMobil'in Rus petrol şirketi Rosneft'le ortak yatırım anlaşmalarının ardından, Total'in Novatek'le işbirliği üçüncü büyük yabancı yatırım olarak geldi. Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in hazır bulunduğu Novo-Ogoryeve devlet rezidansındaki törende anlaşmayı Total'in CEO'su Cristophe de Margerie ve Novatek Başkanı Leonid Mihelson imzaladı.

Yabancı şirketlerin özellikle enerji alanındaki yatırımlarda kontrol Kremlin'in elinde kalırken, küçük oranlarda yabancı şirketlerin alım yapmalarına izin veriliyor. Yabancı şirketler de bunun karşılığında tecrübe ve teknoloji transferi gerçekleştiriyor.

Rusya'da bağımsız olarak en büyük doğalgaz üretimi gerçekleştiren Novatek Yamal bölgesinde 44 trilyon metreküp doğalgaz rezervlerini elinde bulunduruyor. Putin anlaşma imza töreninde yaptığı açıklamada, "Geleceği olan çok güzel bir anlaşma sağlandı" değerlendirmesinde bulundu.

Yamal bölgesinde diğer projelere de ilgi duyan Novatek, en büyük yabancı yatırımcı olacak. Total'in CEO'su Margerie yaptığı konuşmada, "Rusya'nın bizim yatırımlarımıza, bizim de Rusya'nın enerjisine ihtiyacımız var" dedi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan