Rusya, Karadeniz'e sıvılaştırılmış doğalgaz tesisi kuracak

10

Rusya, Güney Akım doğalgaz boru hattını Karadeniz'e kuracağı sıvılaştırılmış doğalgaz tesisi (LNG) ile güçlendirecek. Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Enerji Bakanı Sergey Şmatko ile görüşmesinde Fransız Total ve Rus Novatek enerji şirketlerinin birlikte bu çalışmayı yapmalarını istedi.

Şmatko açıklamasında, Avrupalı ortakları ile alternatif doğalgaz ulaşım yolları üzerinde müzakerelerde bulunduklarını, bu çerçevede LNG tesislerinin de gündeme geldiğini söyledi. Karadeniz'de kurulacak LNG tesisinin Güney Akım'ın bir parçası olarak inşa edilmesini isteyen Putin, "Yamal bölgesinde Novatek ve Total LNG kurmayı planlıyor. Rusya'nın güney bölgesi Karadeniz'de de benzer bir çalışma yapılabilir. Gazprom'un da dahil olacağı projede, dünyanın diğer pazarlarına yönelik ulaşım maliyetleri de iyi hesaplanmalı..." dedi.

Fransız Total enerji şirketi 2 Mart'ta imzaladığı anlaşma çerçevesinde Rus Novatek'in Yamal bölgesindeki LNG çalışmalarına yüzde 20 ortak oluyor. Projenin hedefi yıllık en az 15 milyon ton LNG üretimi. Piyasa çeşitliliği açısından projenin önemli fırsatlar getirebileceğine değinen Putin, "Avrupalı ortaklarla LNG alımları, ulaşım ve diğer alt yapı konularının da ele alınması gerekiyor" hatırlatmasında bulundu.

Avrupa ve Güney Avrupa ülkelerinde LNG'den doğalgaz haline dönüştürülen sistemlerin teşvik edilen tesisler. Putin uzmanlara göre 2 bin 500 metrenin üzerindeki mesafelerde doğalgazın sıvılaştırılmış olarak taşınmasının boru hattı ile taşımaya karlılık açısından mukayese edilebileceğini belirtti. Rusya Başbakanı konu ile ilgili çalışmaların yapılarak önümüzdeki haftalarda rapor hazırlanmasını talep etti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan