Türk gelinlik üreticilerin hedefi Rusya pazarı

47

Türk gelinlik üreticileri gözlerini her sene 2 milyon 600 bin kişinin evlendiği Rusya piyasasına dikti. 11-13 Mart tarihleri arasında Wedding Fashion Moskova Fuarı'na katılacak olan Gelinlik Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği üyelerinin ikinci durağı Türkî Cumhuriyetleri olacak.

Rusya'da evlilik oranının fazla olmasından ve gelinlik giymenin uğur sayılmasından dolayı çok büyük talep aldıklarını ifade eden Gelinlik Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği Başkanı Esin Arıcan, "Bugün sadece Moskova'da 900, St. Petersburg'da 480, Yekaterinburg, Vladivostok, Tyumen, Tomsk, Kazan, Samara, Tolyatti ve Novosibirsk gibi şehirler ile birlikte Rusya'da toplam 43 bin 480 gelinlik mağazası var. Çünkü Rusya'da her sene 2 milyon 600 bin kişi evleniyor. Bu sebeple de sektördeki gelişmeleri profesyonel olarak sergilemek ve dünya trendlerini izlemek isteyenler için Wedding Fashion Fuarı çok önemli bir fırsat. Biz de üyelerimizle birlikte bu fuara katılarak, Türk gelinlik sektörünün geldiği noktayı dünyaya göstereceğiz." dedi.
Esin Arıcan, Moskova'daki fuara her sene 150'den fazla gelinlik tasarımcı ve satıcısı ile abiye elbise tasarımcısı, takım elbise, damatlık ve aksesuar firmasının katıldığını kaydetti.

"İhracat hamlesi başlattık"

Moskova Fuarı'nın Gelinlik Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği üyeleri için fuar turunun ilk durağı olacağını aktaran Arıcan, şu açıklamalarda bulundu:

"Yeni pazarlar bulmak için bu yıl moda ve gelinlik fuarlarına katılacağız. Çünkü sektörümüzde bir ihracat hamlesi başlattık. Fuarlar bu hamlemizi gerçekleştirmede bize önemli destek sağlayacak. Moskova'dan sonra ikinci durağımız Türk Cumhuriyetleri olacak. Mayıs ayında abiye, damatlık ve takım elbise markalarının temsilcilerinin de olacağı bir heyetle Türk Cumhuriyetleri'ne gideceğiz."

Kaynak: Cihan Haber Ajansı