Rus çelik devi MMK, MMK-Atakaş Metalurji'yi satın alacak

60

Rus çelik üreticisi Magnitogorsk Iron & Steel Works'ün ortağı olduğu MMK, MMK-Atakaş Metalurji'de Atakaş ailesine ait hisseleri 485 milyon dolara satın alacağını açıkladı. MMK-Atakaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımı ile önceki gün 2,1 milyar dolarlık yatırımla kurulan demir çelik tesisinin açılışını yapmıştı.

MMK-Atakaş Metalürji Sanayi Ticaret ve Liman İşletmeciliği AŞ'deki yüzde 50-1 hisselerin, OSJC Magnitogorsk Iron & Steel Works tarafından devralınmasına yönelik resmi süreç başladı. Rekabet Kurumu'nun hisselerin Rus şirketine geçişi ile ilgili süreci değerlendirdiği belirtiyor.

Atakaş Şirketler Grubu'ndan Cihan Haber Ajansı'na verilen bilgide ise pazarlıkların sürdüğü, henüz alım ya da satış işlemlerinin gerçekleşmediği belirtildi.

MMK Başkanı Viktor Raşnikov yaptığı açıklamada, "MMK-Atakaş'la başta Türkiye olmak üzere Ortadoğu ülkelerinde hızla gelişen piyasalarda etkin olmayı planlıyoruz. Hisselerin yüzde 100'üne sahip olmamız şirket yönetimini daha verimli hale getirecek ve karlılığa katkı sağlayacak" dedi.

Erdoğan'ın açılışına katıldığı  Hatay'da 2,1 milyar dolarlık yatırımla kurulan dev demir çelik fabrikası  2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak. Mart 2007'den bu yana inşaatı süren tesisin yıllık çelik üretimi kapasitesi 2,5 milyon tonu bulacak.

Erdoğan açılışta yaptığı  konuşmada fabrikanın Türkiye'ye yıllık 1 milyar dolar ihracat katkısı  sağlayacağına dikkat çekerek, yatırımın Türkiye'nin ticari açığının kapatılmasına da büyük katkı sağlayacağını ifade etmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan