Electrolux Rusya'nın yöneticisi Türkiye’den

20

Electrolux’ün Türkiye Genel Müdürü Ziya Öztürk, aynı markanın Rusya Genel Müdürü oldu

Yeni görevine Mart ayı itibarıyla başlayan Öztürk, Rusya’nın yanı sıra Beyaz Rusya, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan ve Kırgızistan’ın yönetimlerini üstelenecek. Bununla beraber yeni bir atama yapılana kadar Electrolux Türkiye’den de sorumlu olacak.

Rusya’nın Electrolux için büyük ve önemli bir pazar olduğunu dile getiren Ziya Öztürk, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bu göreve gelmemde Electrolux Türkiye’nin krize rağmen çizdiği başarı grafiğinin katkısı yadsınamaz. Bir Türk yönetici olarak Electrolux gibi büyük bir organizasyonda böyle bir göreve uygun görüldüğüm için gurur duyuyorum.”

1966 yılında Bulgaristan’da dünyaya gelen Ziya Öztürk, ilk ve orta öğrenimini Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi’nde tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi bölümünü bitiren Öztürk, Boğaziçi Üniversitesi’nde ekonomi mastırı yaptı. 


Çalışma hayatına Vestel’de başladı. Ardından Indesit Company ve Vestel’de üst düzey yönetici olarak görev aldı.


12 Haziran 2006’dan bu yana Electrolux Türkiye Genel Müdürlüğünü yürüten Ziya Öztürk, müzikle ilgileniyor ve hobi olarak DJ’lik yapıyor.  Bir çocuk babası olan Öztürk, iyi derecede İngilizce, Rusça ve Fransızca biliyor.


Electrolux Grubu, her yıl dünya çapında 150 ülkede, satışını yaptığı 40 milyon adedi aşkın beyaz eşya ve profesyonel ürünle global bir lider. Kullanıcı ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak tasarım ve işlevselliği ürünlerinde buluşturan Electrolux; buzdolapları, bulaşık ve çamaşır makineleri, elektrikli  süpürgeler ve fırınlar üretiyor. Electrolux Grubu çatısı altında; AEG, Electrolux, Zanussi, Frigidaire ve Eureka gibi ünlü  markalar bulunuyor. 52.000 çalışanıyla Electrolux, 2010 yılında 14,7 milyar dolar ciro yaptı.


Kaynak: Habertürk