Seçin: Rus-Türk işbirliğinin gelişiminde Başbakan Erdoğan'ın katkısı büyük

2

Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin, Türk-Rus İş Forumu'nda yaptığı konuşmada 16 Mart 1921 yılında iki ülke arasında imzalanan tarihi anlaşmanın 90'ıncı yıl dönümüne denk gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Moskova ziyaretinin anlamlı olduğunu söyledi. 90 yıl önce imzalanan anlaşmanın aynı gününde gerçekleşen ziyaretin sembolik anlamı olduğunu belirten Seçin, "Aslında o zaman çok boyutlu işbirliğinin temeli de atılmıştı. Bugünkü ziyaret vesilesiyle bu forumda katılımcıları böyle kalabalık olacağını beklemiyordum. Rus-Türk ilişkilerinde karşılıklı işbirliğin gelişmesi için Başbakan Erdoğan muazzam katkı sağladı. Ben ayrıca Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve diğer Türk meslektaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi.

Kazan'da düzenlenen KEK toplantısını hatırlatan Seçin, görüşmelerede ekonomik işbirliğinin artırılmasını ele aldıklarını söyledi. İki ülke liderlerinin belirlediği 100 milyar dolarlık ticari hedefin ulaşılabilir olduğu değerlendirmesinde bulunan Rusya Başbakan Yardımcısı, "2010'da 25 milyar dolara ulaşıldı. 35 milyar doların üzerinde rakamları yakaldık. Bu hedef yakalanabilir" tespitinde bulundu.

İki ülke arasında stratejik projelerin de olduğunu kaydeden Seçin, "Yakın zamanda nükleer elektrik santrali inşaatının ilk temeli atılması sözkonusu... Rus tarafının yatırımı 20 milyar dolar olacak. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. Dünya nükleer piyasasının göz önünde bulundurursak, Rusya nükleer enerji sanayisinin güvenlik ve çevre bakımından en güvenlisi" şeklinde konuştu.

Doğalgaz işbirliği konusunda Gazprom’un Türkiye ile güzel işbirliği olduğunu hatırlatan Seçin "Rus doğalgazının Türkiye’ye yönelik ihracatı artıyor. Samsun-Ceyhan çalışmaları sürüyor. Yakın zamanda uygulama aşamasına geçeceğiz. Çok taraflı bir proje. Burada da çevre koşullarına önem veriyoruz. İstanbul'un ve boğazların korunması insanlık için önemli" hatırlatması yaptı.

Türkiye'ye 4 milyon Rus turist

Ticari ilişkiler sadece enerjiyle sınırlı olmadığına değinen Seçin şu şekilde konuştu: "Geçenlerde Atakaş işletmesinin açılışını Başbakan Erdoğan yaptı. Türk inşaat şirketlerinin 2014 Soçi Olimpiyat ve 2013 Kazan kış oyunları inşaat projelerine katılımı konusu... Türkiye giden Rus turistlerin sayısı artıyor. Geçen yıl 3 milyonu buldu. Uzmanlarımız bu yıl dört milyon olacağını tahmin ediyor." Rusya Başbakan Yardımcısı iki ülke ilişkileri ile ilgili de "Doğru yolda ilerliyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Fuat Seferov, Moskova, Cihan