Türk Rönesans şirketinden Sibirya’ya 150 milyon Euro'luk AVM yatırımı - ÖZEL

194

Rönesans Holding'e ait Renaissance Development, Rusya’nın Novosibirsk kentinde dev ticaret ve eğlence merkezi açtı. “Aura” isimli AVM'de 200 mağaza faaliyet gösterecek. Amerikan yatırım fonu ile birlikte inşa edilen AVM yaklaşık 150 milyon avroya mal oldu.

Cihan Haber Ajansı'na açıklamada bulunan Renaissance Development Müdürü Elhan Kerimli, AVM'nin ön açılışını gerçekleştirdiklerini, kapsamlı açılışın nisan ortasında yapılacağını duyurdu. Şimdiden 130 magazanın dolduğunu ve bir hafta içinde bu rakamın 150'ye çıkmasını beklediklerini kaydeden Kerimli, "İnşaata sadece kriz döneminde bir yıl ara verdik. Neticede, bugün toplam 150 bin metrekarelik alan inşa ettik. Burada 62 bin metrekare kiralık alan da var. Ticaret merkezin yüzde 98’i artık kiraya verildi" dedi.

aura_hbrs_2İlk aşamada AVM'nin günlük 30 bin kişi tarafından ziyaret edilmesini beklediklerini kaydeden Kerimli, "Bu sayı 60-70 bine çıkacak. Nisan sonunda tüm mağazalar çalışmalara başlar. Alışveriş merkezinin altında bin 600 arabalık otoparkımız da var. Merkezin yanında ise 400 arabalık yerimiz var" dedi. Merkezde faaliyet gösterecek şirketler arasında O'Key hipermarket, MediaMarkt elektronik şirketi, Detskiy Mir çocuk mağazası ve New Yorker gibi dev markalar var.

aura_hbrs_4Renaissance Development Müdürü Kerimli, 2013 yılına doğru başkent Moskova, Surgut ve diğer bir kent olmak üzere toplam üç AVM daha inşa edeceklerini söyledi. Rusya pazarında halen yatırım imkanları olduğuna değinen Kerimli, operasyonel işler için yoğun çalışılması gerektiğini, olimpiyat ve spor yatırımlarında ihale alma fırsatlarının olduğunu kaydetti.

Kriz sürecinde durma noktasına gelen inşaatların artık birer birer yeniden çalışmaya başladıklarını kaydeden Renaissance Development Müdürü, Novosibirsk'te müteahhit firma olarak 130 bin metrekarelelik Mega ticaret merkezini de yaptıkları bilgisini verdi.

aura_hbrs_5Renaissance'ın şimdiye kadar Rusya’da 40 alışveriş merkezi kurduğunu kaydeden Kerimli, Renaissance inşaat şirketinin Türkiye, Ukrayna, Kazakistan, Türkmenistan, Suudi Arabistan ve daha bir çok ülkede müteahhitlik hizmetlerinin sürdüğünü vurguladı.

Faruk Akkan, Fuad Seferov, Moskova, Cihan