Rusya'da sekiz fabrika kurdu, başarısının sırlarını anlattı - ÖZEL

20

Rusya'da sekiz fabrika ve önemli markalar oluşturarak başarı sağlayan Anadolu Grup'un İcra Kurulu Başkanı  Tuncay Özilhan Rusya pazarında iş yapmanın sırlarını anlattı. Anadolu Grup olarak Rusya'ya çok önem verdiklerini, sekiz fabrika ve 140 distrübütörler pazarda etkin olduklarını kaydeden Özilhan; inşaat yan sanayi, gıda, otomotiv yan sanayii ve parekende sektöründe açıklar olduğunu belirtti. Türk işadamına göre Rusya piyasasına önce mal vererek, ardından da yatırım yaparak doğru bir giriş yapılabilir.

Rusya pazarına girmeden önce müteşebbislerin iyi bir pazar araştırması yapmaları gerektiğini ifade eden Özilhan, "Piyasada rakiplerin tanınması, iyi takip edilmesi, onların fiyat yapısı, avantaj ve dezavantajlarını iyi analiz etmelerini öneriyorum" dedi.

Rusya'da iş yapmak için özellikle iyi bir hukukçu ve mali müşavirle çalışmanın önemine değinen Özilhan, "Herhangi bir hata yapmamak gerekiyor. Çünkü hata yaptıktan sonra geri dönmek çok zor oluyor" uyarısı yaptı.

İki ülke ekonomilerinin rekabet etmeyen, birbirini tamamlayan ekonomiler olduğuna değinen Türk iş adamı, "Rusya 140 milyonun üzerinde nüfusu ile çok büyük bir ülke. Burada iş adamlarının yatırım yapmalarını tavsiye ediyorum. Dağıtım ağını iyi oluşturmaları lazım. Önemli insan kaynakları var. Türkiye'den de desteklendiği takdirde başarılı olacaklarını düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Önce mal satarak başlamalı

İnşaat yan sanayi, gıda, parekende sektörü ve otomotiv yan sanayii gibi bir çok alanda yatırım imkanı olduğuna değinen Özilhan, "İnşaat ve inşaata dayalı yan sanayi çok önemli. Devamlı yeni inşaat ve alt yapı yatırımları yapılıyor. İnşaata dönük yan sanayiinde önemli bir potansiyel görüyorum" dedi.

Rusya'nın fazla üreten bir ülke olmadığını ve her alanda yapılacak yatırımlara ihtiyacı  olduğuna değinen Anadolu Grup Başkanı, "Gıda çok önemli bir potansiyel. Parekende sektörü de öyle... İyi ve kaliteli yapılacak yatırımların önünün açık olduğunu düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Rusların zevkini ve tadını yakalamak gerekiyor

Piyasaya önce mal satarak girilebileceğini ifade eden Özilhan şu şekilde konuştu: "Dağıtım ağının başarılı olması da çok önemli. Rusya'nın tadına, lezzetine ve zevkine uygun mal üretilmesi gerekiyor. Her mal her yerde başarılı olacak diye bir durum yok. İyi inceledikten sonra, Rusya'da yatırım yapmanın da avantajları var. Enerji ve arazi ucuz. Bunların rekabette önemli avantajlar sağladığını düşünüyorum."

Faruk Akkan, Moskova, Cihan