Rusya'da 300 bin tavuk açlıktan telef oldu

55

Rusya'nın Kaluga bölgesinde bulunan iki farklı fabrikasında 300 bine yakın tavuk yetersiz beslenme nedeniyle telef oldu ve çevrede bulunan köylülerin tarlalarına atıldı.

Yeni sahibine devredildikten kısa süre sonra 'Karaçayevskaya ptitsefabrika' çiftliğinde 200 bine yakın tavuk açlıktan telef olurken, cesetleri yakında bulunan köyün tarım arazisi üzerinde bir kısmı yakıldı, diğer kısmı ise usülünün dışında gömüldüğü belirtildi.

tavuk_1Aynı olay bölgenin bir başka fabrikasında da meydana geldi. Yaklaşık 100 bin tavuk telef olduktan sonra açık havada çürümeye bırakıldı.

Olaylarla ilgili başlatılan davalarda mahkeme fabrika sahiplerine açıkta gömülen çevreye zarar verme enfeksyon ve bulaştırışı hastalık yaymaya yol açması nedeniyle ceza yağdırdı. Ancak hayvanlara karşı işlenen suçla ilgili mal sahiplerine henüz her hangi bir ceza verilmedi.

Rossiya kanalına olayların Kasım 2010 tarihinden itibaren geliştiğini anlatan fabrika genel müdürü Dmitri Murişin, yem tedarikinin durdurulduğunu belirti. Murişin, “Tahıl üreticileri fiyatların artması ile birlikte fazla ödeme yapamadığımız için birden yem tedarikini kesti. Tüm hesaplarımız donduruldu” diye konuştu.

tavuk_2Önce tavuklar diyet uygulandı. Ardından da yem olmadığı için tavuklar telef oldu. Adli tıp yaptığı incelemelerde tavukların distrofi sonucu öldükleri onayladı.

Rusya'da tavukların açlıktan telef olma olayları ilk kez yaşanmıyor. Benzer olay Aralık ayında Kursk bölgesinde iflas eden tavuk çiftliği yem bulamadığı için 300 bin civcivi soğukta ölüme terk etmişti. 'Krasnaya Polyana' çiftliği borçları nedeniyle varlığına el konulunca bir gün önce doğan civcivleri çöpe atmaktan başka çare bulamamıştı. Civcivlerin bazıları çöp konteynerlere doldurulmuştu, bazıları ise çöplüklerde soğuğa ölüme terkedilmişti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

{dmotion}xhru6r_rusya-da-300-bin-tavuk-aclyktan-telef-oldu_news{/dmotion}