TUSKON Rusya ile köprü kuruyor; Rus işadamları Türkiye’ye gidiyor

12

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Rusya’nın Bryansk bölgesindeki işadamı heyetini işbirliği ve ticari görüşmeler için Türkiye’ye götürecek. Türk firmalarının da bölgeye iade-i ziyaret yapacak.

TUSKON ve Rusya’nın Ukrayna sınırındaki Bryansk bölgesi karşılıklı olarak Türk ve Rus işadamlarının ziyaretini gerçekleştirebilmek için organizasyon çalışmalarına başladı. Bryansk Bölge Ekonomik Kalkınma Dairesi Başkanı Mihail Drigo, konuyla ilgili yaptığı açıklamada karşılıklı olarak Rus ve Türk işadamlarını verimli işbirliği yapabilmesi için ziyaret turları yapacaklarını belirtti.

Drigo, “TUSKON’la ticaret ve iş dünyası misyonuna başladık. Nisan-Mayıs aylarında Türkiye’ye gidecek olan Bryansklı işadamlarını listesi oluşturulmak üzere. Daha sonra bölgemizle işbirliğine ilgi duyan Türk şirketlerinin Mayıs-Haziran aylarında iade-i ziyaretleri organize edilecek... İş ziyaretlerinin gerçekleştirilmesi bizce çok önemli. Burada işadamları sadece işbirliği perspektiflerini görüşebilmek için değil, aynı zamanda da gelecek iş ortakları ile yerinde tanışabilmek için fırsatlar yakalayacak” dedi.

Drigo, karşılıklı ziyaretlerle ilgili anlaşmanın Kasım ayında Bryansk’ta düzenlenen 2. Uluslararası Slav Forumu’nda imzalandığını da sözlerine ekledi. Rus yetkili, “Forum’da TUSKON ve bölgemiz arasında işbirliği için anlaşma imzaladık. Türk ve Bryansklı işadamlarının ilgi duyduğu alanlar ise şöyle sıralanıyor: Turizm, kereste, çam şişe ve inşaat sanayisi” diye konuştu.

Bryansklı işadamları Kasım ayı başlarında Türkiye’nin Trabzon kentinde düzenlenen Karadeniz Ticaret Forumu’na katılmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan