Çalık Grubu’ndan Kılıçdaroğlu’na Samsun-Ceyhan cevabı

51

Çalık Grubu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun rafineri projesi ile ilgili sözlerine cevap verdi. Kılıçdaroğlu’nun Ahmet Çalık ve Çalık Holding’i hedef alan ifadelerinin üzücü olduğunu vurgulayan grup, siyasetin içine çekilmeyi kabul edemeyeceklerini vurguladı.

Çalık Holding’den konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 22 Mart 2011 tarihinde TBMM grup toplantısında Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet Çalık ile Çalık Holding’in yürüttüğü rafineri projesi hakkında kullandığı rencide edici ve üzüntü verici ifadeler kimi basın yayın kuruluşlarında yer almıştır. Bu sebeple basınımızın ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bir açıklama yapma gereği doğmuştur.

Grubun bünyesinde yer alan Doğu Akdeniz Petrokimya ve Rafineri Sanayi ve Ticaret AŞ (DAPRAŞ); petrokimya ve rafineri kurulması adına Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na yapmış olduğu başvurunun ardından 6 Aralık 2007 tarihinde ‘rafinerici lisansı’ almaya hak kazanmıştır. Bu lisans çerçevesinde hazırlanan projenin hayata geçirilmesine dair faaliyetler devam etmektedir. İnşaat döneminde yaklaşık 7.000, işletme döneminde ise yaklaşık 1.500 insana istihdam yaratacak proje hâlihazırda ülkemizin en büyük özel sektör yatırımı olma özelliğini taşıyor.

Grubumuz, Samsun-Adana Ceyhan Petrol Boru Hattı projesi sebebiyle de kamuoyunda zaman zaman haksız ve mesnetsiz iddialara maruz kalmaktadır. Ülkemiz bakımından büyük önem taşıyan proje, sadece müteahhitlik işi olmayıp bir yatırım projesi niteliğindedir. Çalık Holding, artan petrol tankeri trafiğinin boğazlarımızda yarattığı tehlikeyi bertaraf etmeyi de hedefleyen petrol boru hattı projesi ile ilgili faaliyetleri 2003’ten bu yana devam ettirmektedir. Belge başvurusu, 12 Haziran 2004 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmış, devletin tüm birimlerinden görüş alınarak Nisan 2006’da Bakanlar Kurulu’nun, 17 Haziran 2006 tarihinde ise dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in onayı ile resmileşmiştir.

Çalık Enerji’ye Samsun-Adana Ceyhan Boru Hattı’nın yapım iznini alması tartışma ve kuşkuya yer bırakmayacak şekilde ilgili yasalara ve mevzuata uygundur. Bu minvalde bir hususu önemle vurgulamak isteriz ki, Rafineri ve Samsun-Adana Ceyhan Petrol Boru Hattı projeleri birbirinden ayrı ve bağımsız projelerdir. Kamuoyunun yakından takip ettiği nükleer santral ihalesi için ise teklif süreci de bilindiği gibi bu projelerden çok daha sonra Eylül 2008’de hayata geçmiştir. Bu itibarla, bu proje ile grubumuz tarafından yürütülen Samsun-Adana Ceyhan Boru Hattı Projesinin veya Rafineri Projesi herhangi bir ilgi ve irtibatı olabilmesi mümkün değildir.

Çalık Grubu, Ahmet Çalık tarafından Türk ticari hayatında 1930’a dayanan köklü bir geleneğin neticesinde 1981’de kurulmuştur. Enerji, tekstil telekomünikasyon, inşaat, finans, medya ve madencilik alanlarında faaliyet yürüten grubumuz, dünyanın önde gelen şirketleriyle iş ortaklıkları içinde uluslararası alandada önemli yatırımlar yapmaktadır.

Grubumuzun hiçbir resmi kurum, siyasi parti ve kişi ile doğrudan veya dolaylı organik bağı yoktur. Grubumuzun siyasi çekişmelerin ve birtakım hesaplaşmaların konusu haline getirilmek istenmesini kınıyoruz.

Grubumuz iş dünyasında açık, şeffaf, dürüst ve ilkeli çalışma biçimiyle ve senelerin gayreti sonucu elde ettiği başarılarla ülkemiz için katma değer yaratmış olmanın, faaliyet yürüttüğü 14 ülkede toplam 20.000’den fazla kişiye istihdam sunmanın haklı gurur ve sorumluluğunu taşımaktadır. Çalık
Grubu, Malatya’daki tekstil işletmeleriyle Doğu Anadolu’nun en büyük işverenlerinden biri konumundadır. Diğer yandan, bir Türk şirketi olarak Orta Asya’da yaptığı büyük ve öncü yatırımlarla ülkemizi, bayrağımızı en iyi şekilde temsil etmektedir. Bunun yanında Grubumuz Arnavutluk ve Kosova’daki yatırımlarla da Balkanlar’daki en büyük Türk gruplarından biri olmuştur. Siyasetle ilgimiz olmadığı gibi, siyasetin içine çekilmeyi de kabul edemeyeceğimizi hassasiyetle belirtiriz.”


Kaynak: Cihan Haber Ajansı