Rus yetkililer istedi, Türk şirketi Rostov’dan sonra Moskova ve Kazan’a da sebze hali kuruyor

23

Rostov kentinde Rusya’nın en modern halini inşa eden Türk şirketi, Moskova ve Kazan’da da toptancı hali yapacak. Türk-Rus ortaklığıyla Rusya’nın Rostov kentinde geçen yıl temeli atılan toptancı hali, haziran ayında hizmete girecek. Türk-Rus sermayeli FORT Şirketi, Rostov’dan sonra Moskova ve Kazan’da da hal kuracak. FORT Şirketi Genel Müdürü İlhan Erhan Erdinç, Moskova’ya 75 milyon dolara mal olacak 200 bin metrekare büyüklüğünde Rusya’nın en büyük toptancı halini inşa edeceklerini bildirdi.

Rus yetkililerinin Rostov’daki halin projesini inceleyerek aynısının Moskova ve Kazan’a da kurulmasını istediklerini belirten Erdinç, “Moskova’daki halin yerini aldık. İnşaatına önümüzdeki yıl başlamayı planlıyoruz. Burada kurulacak hal, Rostov’un iki katı olacak. 200 bin metrekarelik bir alanda inşa edilecek. Kazan’da kuracağımız halin arazisini ise devletten kiralayacağız.” dedi.

Antalya’da düzenlenen Uluslararası Meyve Sebze, Lojistik ve Teknolojileri Fuarı (FreshAntalya)’na katılan İlhan Erhan Erdinç, Rostov halinin mevcut durumu ve Moskova ve Kazan’da yapılacak yeni hal yatırımlarıyla ilgili bilgi verdi. Erdinç, Rus yetkilileri ve Türk ihracatçıların talebi üzerine Moskova ve Kazan’da da hal açacaklarını bildirdi. Moskova’daki halin 75 milyon dolara mal olacağını ve 2013 yılında faaliyete geçeceğini kaydeden Erdinç, şöyle konuştu: “Moskova’ya yapacağımız halin teknolojik bakımından eşi benzeri olmayacak. Orada ürünleri en az 2-3 ay taze koruyabilen bir sistem düşünüyoruz. Dünya standartlarında hizmet verecek olan halde, her türlü gıda tüzüğüne uygun şartlarda yaş meyve ve sebze satışı gerçekleştirilecek. Yeni hal ile bölge halkının daha taze, daha ucuz ve sağlıklı meyve sebze tüketmeleri sağlanacak. Moskova’daki hal 4 kısımdan oluşacak. Kazan’daki ise 35 milyon dolara mal olacak ve Rostov’un aynısı olacak.”

Genel Müdür, Rus Hükümeti'nden herhangi bir maddi destek almadıklarını, halleri tamamen kendi öz sermayeleriyle inşa ettiklerini aktardı. Rusya’da yeni toptancı hal yasasının çıktığını, 2012’nin sonuna kadar açıktan ürün satışının yasaklanacağına dikkat çeken Erdinç, bu durumun Rusya’da hal açmayı daha cazip hale getireceğini belirtti. Erdinç, Rostov’da tamamlanan, Moskova ve Kazan’da inşaatına başlanacak hallerin yeni yasaya uygun ilk toptancı hallerinin olacağını dile getirdi.

Yaş meyve sebze konusunda Türkiye’nin deneyimli olduğunu bundan dolayı Rusya’da hal açmakta zorluk çekmediklerini ifade eden Erdinç, Rostov halindeki son durum hakkında da bilgi verdi.

Rostov halinin 27 Temmuz 2010 tarihinde Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın katılımıyla temelinin atıldığını hatırlatan Erdinç, “Yaklaşık 35 milyon dolara mal olacak Rostov hali, Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatına 200 milyon dolarlık bir katkı sağlayacak. En önemlisi de Rusya’daki ilk Türk hali olacak.” diye konuştu. Erdinç’in verdiği bilgilere göre, toplam 91 bin metrekare alana kurulan halin ilk etabındaki 52 dükkanın inşaatı tamamlandı. Nisan ayı sonu itibariyle soğuk hava depoları çalışır hale gelecek, haziran ayında da açılacak. Halde, 104’ü soğuk hava depolu olmak üzere toplam 188 satış noktası olacak. Türkiye, Azerbaycan, Mısır, İspanya ve Arjantin’den dünya meyve sebze piyasasına yön veren şirketlerle bağlantıya geçtiklerini aktaran Genel Müdür Erdinç, haldeki dükkanların yüzde 50’sinin şimdiden dolduğunu kaydetti.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı