Müteahhidin Libya yarasına Rus projeleri merhem olacak

3

Libya’da 16 milyar dolarlık projesi olan müteahhitler, umutsuzluğa düştü. TMB Başkanı Eren “Libya’daki kaybı Rusya’nın 400 milyar dolarlık projeleriyle kapatabiliriz” dedi.

TÜRK müteahhitlik sektörünün, Libya’daki 1.6 milyar dolar alacağı ve 16 milyar dolarlık da devam eden işi müdahaleyle tehlikeye girdi. Libya’daki belirsizlik nedeniyle tüm planların ‘suya düştüğünü’ söyleyen Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, bu sıkıntıyı Rusya’da açılan yeni projelerle telafi etmeye çalışacaklarını söyledi. 1999 Rusya krizinde, Libya’nın müteahhiklik sektörünü kurtardığını belirten Eren, şimdi de bunun tersinin yaşandığını vurguladı. Rusya’da Soçi Kış Oyunları ve Dünya Kupası nedeniyle 400 milyar dolarlık yeni projelerin açılacağını söyleyen Eren “Libya’dan gelen 25 bin kalifiye elemanımız var. Bunlara da Rusya’da istihdam yaratmaya çalışacağız” diye konuştu.

 

27 milyar dolarlık iş yapıldı       

Libya’da 27 milyar dolarlık iş yapıldığını belirten Eren “Maalesef bu müdahaleyle planlarımız suya düştü. Şimdi endişelerimiz var. Ülkedeki bu karışılık devam ettiği sürece potansiyel zararımız çok daha önemli boyutta olacak” dedi. Türk müteahhitlerin bugüne kadar Batılı müteahhitlik şirketlerinin girmek istemediği Libya, Afganistan gibi riskli ülkelerde iş yapmak zorunda kaldığını söyleyen Eren, Türkiye’nin Libya konusunda daha etkin rol oynaması gerektiğini söyledi.

Alacağı kimden tahsil edeceğiz?       

Sözleşmelerde mevcut yönetimin imzaları bulunduğuna dikkati çeken Eren, orada kurdukları işlerin, ticari diyalogların, Batı ve Orta Afrika’ya Libya üzerinden açılıma imkanlarının sürdürülebilmesi için mevcut yöntemin, duruma hakim olması yönünde beklentileri olduğunu söyledi. Şu anda kimsenin bir tahminde bulunamadığını söyleyen Eren “Sözleşmelerimiz geçerli mi, değil mi, bilmiyoruz. Döndüğümüz zaman alacaklarımızı kimden tahsil edeceğiz, bilmiyoruz. 800 küsür milyon dolarlık makine parkımız var. O makine parkı yakıldı mı, yıkıldı mı, bilmiyoruz. Tekrar ne kadar süre sonra Libya’daki işlerimize dönebilme imkanımız olacak, bilmiyoruz. Bunların biraz daha bilinir olabilmesi için Hükümetimizin artık müzakere masasında olması lazım. Karar vericilerin arasında olması lazım. Bizim haklarımızın, tazmin taleplerimizin, sözleşmelerimizin geçerliğinin sağlanması lazım. Libya’yı, Irak ve Afganistan’da olduğu gibi Amerikalılara, Fransızlara, İtalyanlara bırakıp, onların taşeronu olmak istemiyoruz” dedi.

225 müteahhit iş yapıyor       

Rusya’dan sonra en fazla iş yaptıkları ülkenin Libya olduğunu aktaran Eren “Dış Ticaret Müsteşarlığına bu müdahale ve olaylar başladığı zaman müracaat etmiş, Libya’da 225’e yakın Türk müteahhit var. Şimdiye kadar Libya’da 27 milyar dolarlık iş yaptık. Halen devam eden sözleşmelerimizin tutarı da 16 milyar dolar. Ülkedeki bu karışılık devam ettiği sürece potansiyel zararımız çok daha önemli boyutta olacak” dedi. TMB Başkan Yardımcısı Emin Sazak da, müteahhitler olarak uluslararası avukatlık bürolarıyla alacaklar konusunda neler yapılabileceğini konuştuklarını vurguladı. EKONOMİ SERVİSİ

YOL HARİTASI HAZIRLANDI

TMB’nin 2023 hedefi 200 milyar dolar ciro

TMB Başkan Yardımcısı Emin Sazak, Birlik olarak taahhüt sektörünün 2023’e kadarki yol haritasıyla ilgili de bilgi verdi. Taahhüt sektörünün yurt içinde yılda 100 milyar dolar, yurt dışında da 100 milyar dolarlık ciro hedeflediğini belirten Sazak, dünyanın ilk 225 müteahhitlik sektörü arasında 33 olan Türk şirket sayısını 40’a  çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Kaynak: Star