Putin, Moskova'nın iki büyük havalimanını özelleştiriyor

6

Rusya Başbakanı Vladimir Putin başkent Moskova'nın iki büyük havalimanı Şeremetyevo ve Vnukovo'nun birleştirilerek özelleştirme programına alınacağını söyledi.

Şeremetyevo havalimanında bugün incelemelerde bulunduktan sonra hükümet toplantısında konuşan Putin, "Moskova Belediye Başkanı, Ulaştırma ve Maliye Bakanlığı yetkilileri ile iki havalimanının yönetimlerinin birleştirilmesi ve özelleştirilme kapsamına alınmasını değerlendirdik... Ön çalışmalara göre onlarca milyar ruble gelir elde edebiliriz" dedi. Şeremetyevo'nun yüzde 100'ü ve Vnukovo'nun da yüzde 75'i halen devlete ait.
Devletin herhangi bir hisseyi elinde bulundurma gibi çabası olmadığını kaydeden Putin, "Burada birleşik bir kompleks kurulmalı. Sonrada piyasa şartlarında özelleştirme programına alınmalı" teklifinde bulundu.

2010'da 25 milyon yolcu kapasitesine ulaşan Rusya'nın ikinci büyük havalimanı Şeremetyevo, Avrupa'nın en hızlı büyüyen terminali oldu. 35 milyon yolcu kapasitesine sahip olan Vnukova'yı 2010'da 9,5 milyon yolcu kullandı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan