Rusya kotaları düşürdü, beyaz etçi rotayı S. Arabistan'a çevirdi

37

Rusya, geçen yıl 500 bin ton olan tavuk eti ithalatı kotasını 2011 için 350 bin tona düşürdü. İthalatı sıfırlamayı planlayan Rusya'dan umutlu olmadıklarını söyleyen Beypiliç Genel Müdürü Sait Koca, "550 bin ton ile Rusya'dan daha büyük ithalatçı olan Suudi Arabistan'a gireceğiz. Ön görüşmeler tamam." dedi.

Türkiye'de beyaz et sektöründe ilk 5 firmadan biri de günde 300 ilâ 350 bin adet piliç kesimi yapan Bolu'da kurulu Beypiliç. Beypiliç Genel Müdürü Sait Koca, yılda 550 bin tonluk ithalat ile dünyanın en büyük alıcılarından Suudi Arabistan'a mal satmak için yaptıkları ön görüşmelerin olumlu sonuçlandığını açıkladı. Sait Koca, "Nisan ayı içinde Suudi Arabistan'dan bir heyet gelecek ve tesislerimizde denetlemelerde bulunacak. Birkaç ay içerisinde Suudi Arabistan'a ihracat yapabilir duruma geleceğimizi umuyoruz." dedi. Suudi Arabistan'ın beyaz et üreticileri için Rusya'ya göre çok daha önemli bir pazar olduğunu ifade eden Koca, "Rusya'nın geçen yıl 500 bin ton olan beyaz et ithalat kotası 2011 yılı için 350 bin ton. Putin'in açıkladığı gibi Rusya 2012'den itibaren piliç eti ithalatını durdurmayı hedefliyor. Oysa Suudi Arabistan'da tüketim arttığı için de ithalatı sürekli yükseliyor." diye konuştu. Koca, ihracat için bu ülkeden bir şirketle anlaştıklarını ifade etti.

Rusya'nın kotayı düşürmesinin ardından Suudi Arabistan, dünyanın bir numaralı ithalatçısı konumuna geldi. Suudi Arabistan'dan gelen heyetlerin 'helal kesim' şartı aradıklarını belirten Sait Koca, "Biz zaten tüm kesimleri helal kesim kurallarına uygun yapıyoruz." dedi. İran'dan bir heyetin de ithalat için fabrikada hijyen ve helal kesim şartlarını incelediğini belirten Koca, bu ülkeye de yakında ihracata başlayacaklarını kaydetti. Avrupa'ya bu yılın başında sadece 2 ay süren işlenmiş ürün ihracatı yapabildiklerini belirten Sait Koca, 'beyaz et ihracat izni' olmadığı gibi bir gerekçeyle Avrupa'nın ihracatı durdurduğuna dikkat çekti. Koca, "Tarım Bakanlığı yüklenirse sorun çözülür." dedi.

Poşetli satılan bütün piliç etinin kendilerinden çıkış fiyatının 3,56 lira olduğunu belirten Sait Koca, "Bu ürün marketlerde 6,36 liradan satılıyor." dedi. Beyaz et üretiminde maliyetin yüzde 75'ini yemin oluşturduğunu belirten Koca, "Artan maliyetlere karşın bu yıl içinde fiyatlara, peyderpey en fazla yüzde 6 zam gelebilir. Ama marketler fiyatlarla çok oynuyor, artırıyor veya azaltıyor." dedi. 30 yıl önce kurulan Beypiliç'te genel müdür olarak göreve başlayan ve halen aynı görevi sürdüren Sait Koca, şirketin üretim kapasitesi ve yatırım planlarını da açıkladı. Buna göre Beypiliç, bu yıl 31,5 milyon dolar, 2012 yılında da 57 milyon dolar yatırım yapacak. Bu yıl 300 bin, daha sonraki yıllar için 1,5 milyon civciv kapasiteli yetiştirme kümesi kuracak. Günde 2 milyon adet ile yumurta üretimine girecek şirket, bunu 6 yıl içinde 6 milyon adede çıkaracak. Günde 300 ila 350 bin adet kesim yapan şirketin Türkiye'deki pazar payı yüzde 10. Beypiliç saatte 24 bin adet piliç kesim kapasitesine sahip. 2012'de saatte 24 bin kesim yapacak bir tesis daha kuracak şirket, 2013'te haftada 9 milyon piliç kesim kapasitesine ulaşacak. 197 ortaklı şirketin planlarında borsaya açılmak yok.

İbrahim Balta, Zaman