Aktaş Otomotiv Rusya'da üretime başlıyor

10

Aktaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş, 2011 yılında bütün dünyada ses getirecek yatırımlar yapacaklarını, Rusya, Çin ve ABD'nin hedef ülkeler arasında olduğunu bildirdi. 2010 yılı sonuçları ile 2011 yılı yatırım plan ve hedefleri hakkında İcra Kurulu Başkanı Burhan Kurt ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Şahap Aktaş, sektörde dünya liderliğini hedeflediklerini dile getirdi.

 

Başkan Aktaş Aktaş Holding’in hızlı bir şekilde büyümesini devam ettireceğini kaydetti. Aktaş, yatırım ve büyüme planlarına ilişkin olarak şunları söyledi:

"Önümüzdeki iki yılda 25 milyon dolara yakın bir yatırım ile Çin, Rusya, Kuzey Amerika ve Almanya’da yeni üretim sahaları hayata geçiriyoruz. Bunun yanı sıra Brezilya, Bulgaristan ve Türkiye’de iki farklı şehirde yer alan üretim alanlarımızı da geliştireceğiz.

Özellikle sektörümüzde dünya ortalamasının üstünde bir büyüme oranı ile 2023 yılında ülkemizi kendi sektöründe lider olarak temsil eden ilk firma olma hedefindeyiz. Söz konusu dönemde tüm dünya pazarının yüzde 35’ine sahip olmayı hedefliyoruz. Tüm uluslararası şirketlerde olduğu gibi, Türkiye merkezli bir şirket olarak dünya çapında büyüme hedefliyoruz. Büyüme çalışmalarının yanı sıra markalaşmaya da büyük önem veriyoruz."

Aktaş, Türkiye’nin yanı sıra Brezilya, Çin, Rusya ve Kuzey Amerika’daki yatırımlarıyla, taşıt üretiminin önde gelen pazarlarını içten fethedeceklerini savundu. Aktaş Holding İcra Kurulu Başkanı Burhan Kurt da, kısa ve orta vadede hedeflerini içeren teknik bir sunum yaptı.

Kurt, şu bilgileri verdi: "2010 yılında Aktaş Holding, 110 milyon euro ciro ve 500 kişilik istihdam ile bir önceki yıla göre yüzde 40 büyümeye imza attı. Bu büyüklük ile hava süspansiyon körüğü üretiminde dünya pazarının yüzde 16’sını elinde bulunduran şirketimiz, şu anda Türkiye lideri konumunda bulunuyor. Aynı zamanda Avrupa’da da lider konumunda bulunan Aktaş Holding, dünyada ise üçüncü büyük konumunda. 2011 yılı için hedefimiz bir önceki yıla göre yüzde 20’lik bir büyüme hacmini yakalayarak ciromuzu 130 milyon euronun üzerine taşımak. Yeni yatırımlarımızla çalışan sayımızı da 685’e yükselteceğiz. Hedefimiz ise, kendi sektörümüzde 10 yıl içerisinde dünyanın lider üreticisi olmak."

Nzc4MTEwDünya liderliği için birçok alanda önemli çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Kurt, şöyle devam etti: "Agresif bir pazarlama sürecine girdik. 2023 yılına kadar satış ve büyüme hedeflerimiz net olarak belirlendi. Buna ek olarak AR-GE tarafında da Türkiye’de cirodan ortalama 0,86 pay ayrılırken biz Aktaş Holding olarak yüzde 3’lük bir pay ayırıyoruz. Bu ayırdığımız payın sonuçlarını ise dünya ortalamalarına yakın sayılarda yaptığımız patent başvurularından görebiliyoruz. 2014 yılına kadar yarattığımız tüm bu değeri halka arz etmek istiyoruz. Bu boyutu ile de bakıldığında Aktaş Holding, kurumsal ve sürdürülebilir bir yapı kurmak adına her türlü girişimi yapıyor." Burhan Kurt, Aktaş Holding’in 5 farklı ülkede üretim yaptığını, altı kıtada ise faaliyet gösterdiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı