Merinos'tan Rusya'ya 30 milyon dolar ek yatırım

65

Merinos, Padişah ve Dinarsu markalarıyla tanınan halı ve mobilya üreticisi Erdemoğlu Holding halka arz kararı aldı. Firma, haziran ayında gerçekleştirilecek genel seçimlerin ardından Borsa'ya açılacak. Buradan elde edilecek kaynak, firmanın Gaziantep ve İstanbul'daki fabrikalarına gerçekleştirilecek 40 milyon dolarlık ek yatırımlarda kullanılacak.Anadolu'da halka arz seferberliği başlatan SPK ve İMKB'nin çağrısına Merinos, Padişah ve Dinarsu halı markalarını bünyesinde barındıran Erdemoğlu Holding'den de cevap geldi. Şirketin Yönetim Kurulu üyesi Mahmut Erdemoğlu, seçimlerden sonra halka açılacaklarını bildirdi. Yüzde 15-25 aralığında bir oranla halka arz planladıklarını belirten Erdemoğlu, "Böylece var olan başarımızı ve büyümemizi halkla paylaşmış olacağız. Bir aile şirketi olmamıza karşın şeffaf kaldığımız için süreç hızlı olacak. Buradan gelecek kaynağı da yeni yatırımlarda kullanacağız. Her 100 halının 50'sinin ülkemizde üretilmesini istiyorsak böylesi yatırımlar yapmamız gerekiyor." dedi. Halen dünyada üretilen her 100 halından 30'u Türk malı. Türk halı sektöründe 120 şirket faaliyet gösteriyor. Bunların 110'u Gaziantep'te kurulu.

Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu ise iç pazarda kendi markaları ile iç pazarın yüzde 50'sini kontrol ettiklerini söyledi. Erdemoğlu'nun verdiği bilgiye göre şirketin 2010 yılı cirosu 1,2 milyar lira. Bu ciroda Merinos'un payı 408 milyon TL. Firma 130 milyon dolarlık da ihracat yaptı. Bu yıl ciroyu yüzde 25 artırıp 1,6 milyar TL'ye ulaştırmayı hedeflediklerini ifade eden Erdemoğlu, "İhracatımız da 175 milyon dolara çıkacak." dedi. Bu sayede 4.500 olan çalışan sayısına yaklaşık 1.000 kişi daha ekleneceğini aktardı.

İbrahim Erdemoğlu, kendi markaları Merinos'un dünyadaki tüm IKEA ve Wall Mart mağazalarında da satılmaya başlandığını açıkladı. Şirket gelecek yıl Çin'de en az 50 milyon dolar yatırımla entegre halı ve iplik fabrikası kurmak için kolları sıvamış durumda. Halıcılık sektöründe 10 yıl öncesine kadar en büyük üretici Belçika'ydı. Bu ülkedeki halı üretim tezgâhı sayısı şu an 350 civarında. Türkiye'deki sayı ise yeni yatırımlarla 900'e ulaştı. Çin'de de halen 250 tezgâh bulunuyor. "Çin, ihracattan çok kendi ülke ihtiyaçları için halı üretiyor." diyen İbrahim Erdemoğlu, uluslararası pazarlarda Çin'in Türkiye ile yarışamadığını dile getirdi.

1970 yılında 2 kilim tezgâhı ile üretime başlayan, 2010'da 16 şirketlik bir holdinge sahip olan Erdemoğlu ailesi, gayrimenkul ve enerji alanında da yatırım yapacak. Enerjide henüz hangi alana yatırım yapacağını tam olarak belirlemeyen şirket, gayrimenkul alanında daha hızlı davranıyor. Şu an İstanbul Küçükçekmece'de 100 bin metrekare arazi üzerinde 60 bin metrekarelik bir inşaat projesine başlanmak üzere. Firma buraya bir rezidans inşa edecek.

Parça halıda dünya lideri

Merinos, Padişah ve Dinarsu markalarını bünyesinde bulunduran Erdemoğlu Holding, geçen yıl parça halı üretiminde dünya liderliğine yükseldi. Şirket, üretim rakamlarıyla birincilik koltuğunu Mısırlı Oriental Wewars firmasından devraldı. Bu başarılarında, aralıksız devam eden yatırımlarının etkili olduğunu belirten Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, "Bu yıl da 100 milyon dolar yatırım yapacağız. Bunun 40 milyon doları Gaziantep ve İstanbul'daki fabrikalara ek yatırım olarak harcanacak. 30 milyon doları Rusya'daki fabrikaya iplik üretim tesisi kurulması ve genişleme için harcanacak. Geri kalan 30 milyon dolar da şirketin mobilya gibi diğer sektörleri için kullanılacak." açıklamasını yaptı.


RAKAMLARLA ERDEMOĞLU HOLDİNG

Ciro 1,2 milyar TL

İhracat 130 milyon dolar

Çalışan sayısı 4.500

Satış noktası 8.000

Yurtdışı mağaza 30

Yıllık halı üretimi* 30 milyon metrekare

Yıllık iplik üretimi* 48 bin ton

Arif Bayraktar, Gaziantep, Zaman