Doğan'ın reklam gazetesi Moskova'dan Tambov'a taşınıyor

55

Doğan Holding Rusya’daki “İz Ruk v Ruki” (Elden Ele) isimli reklam gazetesini, personel giderlerini azaltmak amacıyla başkent Moskova’nın 627 kilometre uzağında bulunan Tambov kentine taşıyor. Daha önce Rus Kommersant gazetesi de ülkenin en büyük reklam ve ilan gazetesi “İz Ruk v Ruki”nin 180-190 milyon dolara satışa çıkarıldığını yazmıştı.

Doğan’a ait Hollanda Trader Media East (TME) kurumunun yüzde 67,3’e sahip. Trader Media Esat ise Pronto-Moskova yayınevinin yüzde yüzünü elinde bulunduruyor. “İz Ruk v Ruki” gazetesi de Pronto-Moskova’nın reklam gazetesi olarak yayınlanıyor. Kurum Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Baltık cumhuriyetlerinde faaliyet gösteriyor. Ve ayrıca gayrımenkul, ulaşım ve çalışma ile ilgili yayınlara, irr.ru, job.ru ve başka portallara sahip. Kommersant’a göre, Pronto-Moskova’nın geliri TME’nin toplam gelirinin yüzde 84,4’ünü oluşturuyor.

Rus ekonomi gazetesi Vedomosti’ye göre Doğan Holding’in kontrolündeki Rus “Pronto-Moskova” yayınevi, İz Ruk v Ruki gazetesinin ofisini Moskova dışına taşımayı planlıyor. Gazetenin yeni adresinin Tambov kenti olacağına kesin gözüyle bakılırken, Vedomosti “Pronto-Moskova” yayınevinin bu “operasyonla” personel giderlerinin yüzde 35’lik oranla azaltmayı planladığını yazdı.

2009’da Hollanda TME kurumu, yaklaşık dört bin 300 işçisinin bulunduğunu ve bunların çoğunun Rusya ofisinde çalıştığını belirtmişti. Vedomosti’ye konuşan Pronto-Moskova Genel Müdürü Ahmet Özer, “Uzun vadeli perspektifte böyle bir taşıma sayesinde biz giderlerimizi önemli ölçüde azaltmayı düşünüyoruz. Hem personel hem Tambov’daki alan Moskova’dan farklı olarak bize gözle görülür şekilde ucuza mal olacak” dedi. Özer konuyla ilgili rakam konusunda yorum yapmayı de geri çevirdi. Planlara göre, Tambov ofisi Moskova dahil Rusya’nın 15 bölgesi için üretim merkezi haline dönüştürülecek.

Vedomosti’ye göre, TME Rusya’da geçen yıl 106,3 milyon dolar kazandı. Bu da 2009 yılıyla kıyaslamada yüzde 5,2 daha az. Bu TME kurumunun yıllık finans raporlarında olumsuz gösterge olarak belirtildi. Pronto-Moskova Genel Müdürü Özer, en çok gayrımenkul ve araba ilanlarından para kazandıklarını kaydetti. Ve bu alanların krizden sonra nihai olarak eski haline dönmediğine de işaret edildi. Diğer taraftan gazetenin internet üzerinden gelirlerin “iyi” arttğına dikkat çeken Vedomosti, “Buradaki pay oranı yıda yüzde dokuzdan yüzde 15’e yükseldi. Özer’e göre, bu yılda ise Pronto-Moskova internet ağında yüzde 40’a kadar gelir elde edecek” yazdı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan