Libya ve Japonya, Gazprom'a 3,5 milyar dolar kazandıracak

1

Japonya'da yaşanan deprem sonrasında Fukuşima nükleer santralinin çalışamaz duruma gelmesi ve Libya'da yaşanan ayaklanmalar Rusya'nın dev enerji şirketi Gazprom'a 2011'de 3,5 milyar dolar ek gelir getirecek.

Rus RBK Daily tarafından Deutsche Bank AG uzmanlarının verilerine dayanılarak yapılan haberde Avrupa'nın 10 milyar metreküp Rusya doğalgazına ihtiyacı olacağını yazdı. Bunun Libya'nın Avrupa'ya gaz sevkiyatını durdurmasından kaynaklandığı belirtildi. Ek talebin büyük çoğunluğu 8 milyar metreküple İtalya'ya ait.

Gazeteye göre, Gazprom 2008 ekonomik krizi nedeni ile Avrupa'da kaybettiği konumunu yeniden elde edecek. Geçen yıl Gazprom'un Avrupa'ya sevkiyatı 139 milyar metreküpe ulaşırken, 2009'da bu rakam 141 milyar metreküp olarak gerçekleşmişti.  

Kriz dönemi boyunca Gazprom'un Avrupa pazarındaki payı yüzde 25'ten yüzde 23'e kadar küçüldü. Tüketiciler daha ucuz doğalgaz satan tedarikçiler ve spot piyasadan doğalgaz almaya başladı. Ayrıca Gazprom müşterileri uzun vadeli anlaşmalar için Rusya'dan doğal gaz fiyatlarını petrol fiyatları ile endeksli olmamasını talep etmişti. Gazprom bu tür girişimlere olumsuz bakarken, "al ya da öde" formülasyonunda bazı özel şartlarda yüzde 15'lere kadar indirimler yaptı.

Japonya ve Libya'da yaşananlar Rus doğalgaz tekeli Gazprom'un konumunu yeniden güçlendirdi. Rus uzmanlar İngiltere, Hollanda ve Belçika borsalarında Kasım 2010'dan Nisan 2011'e kadar bin metreküp için doğalgazın 293 dolardan 396 dolara kadar yükseldiğinin altını çiziyor.

Fiyatların artışında soğuk kış ve Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan çatışmalar var. Öte yandan aynı dönem için  kontratlı gaz fiyatları 327 dolardan 352 dolara kadar yükseldi.

Bu yıl Gazprom 152 milyar metreküp doğal gaz ihraç etmeyi hedeflerken uzmanlar şirketin bu miktardan çok daha fazlasını ihraç edeceğini öngörüyor.

Moskova Bankası uzmanı Danis Borisov Libya'da başlayan iç savaş döneminden itibaren Gazprom'un dış sevkiyatını yüzde 19.1 artırdığını ifade etti. Borisov yaptığı hesaplamalara göre ek 10 milyar metreküp doğalgazın bin metreküp için ortalama 352 dolardan satılması Rus doğalgaz şirketine en az 3.5 milyar dolar ek gelir sağlayacağını kaydetti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan