Meyve-sebze ihracatçısı çifte analizden şikayetçi

5

Antalya Ticaret Borsası (ATB) 3. Grup Yaş Meyve ve Sebzeciler Meslek Komitesi, yaş meyve ve sebze ihracatında yaşanan sorunları tespit etmek ve çözüm önerileri geliştirebilmek amacıyla IC Airport Otel’de arama konferansı düzenledi. Yaş meyve ve sebze ihracatında yaşanan sorunlarla ilgili ilk kez düzenlenen etkileşimli arama konferansına, yaş meyve sebze sektöründe ihracat yapan firmaların temsilcileri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Antalya Ticaret Borsası (ATB) Ali Çandır, yaş meyve ve sebze ihracatçıları sektörünün önceliklerini belirlemek amacıyla arama konferansını düzenlediklerini belirtti. Çandır, “İhracatçılardan gelen talepleri gerek yerel gerek Ankara’daki karar vericilere ileterek baskı grubu oluşturmayı amaçlıyoruz. Bu toplantı vesilesiyle sektörün sıkıntılarını öncelik sırasına göre takip etmek istiyoruz.” dedi.

Toplantıda elektronik oylama yapılarak, yaş meyve ve sebze sektörünün yaşadığı sorunlar önceliklerine göre sıralandı. Buna göre, sektörün öncelikli sorunu ihracata uygun kalitede ürün tedarikinde sıkıntı yaşanması ve ürün fiyatlarının istikrarsız bir seyir izlemesi olarak tespit edildi.

Türkiye'de fiyat istikrarının olmadığını, çiftçinin fiyat beklentisi nedeniyle ürünü erken ya da geç hasat ettiğini ileri süren ihracatçılar, “Bu da ürün kalitesini olumsuz etkiliyor. Tedarikte fiyat istikrarsızlığı var. Üretici hasat ettiği ürünü ihracatçıya getirilene kadar korunmasında sıkıntı yaşıyor, doğru paketleme olmaması ürün kalitesini azaltıyor.” şikayetlerini dile getirdi.

Elektronik oylamadan elde edilen sonuçlara göre, ihracatçıların bir başka sorunu düşük döviz kuru, devlet desteğinin zamanlaması, risk sigortası ve EXİMBANK uygulamalarının yetersizliği. İhracatta lojistik sıkıntısının da sektörü zora soktuğunu ifade eden sektör temsilcileri, ihracat nakliyesinde zamanlama, ihracat nakliyesinde soğuk zincir kırılması, nakliye maliyeti istikrarsızlığı, nakliyede Türk bayraklı araçların geçiş izni yetersizliği, gemi ve liman altyapısındaki yetersizlikleri lojistikte yaşanan sorunlar arasında saydı.

ANALİZ MALİYETLERİ YÜKSEK

Analiz maliyetlerinin yüksekliğinden şikayet eden ihracatçılar, karantina uygulamalarını eleştirdi. Türkiye’de yapılan analizlerin burada kaldığını Rusya’ya giden ürünlerin Rus gümrük kapılarında ayrıca tahlil edildiğine dikkat çeken ihracatçılar, ihracat yapılan AB ülkeleri ve Rusya’nın mevzuatıyla ilgili sorunlar bulunduğunu dile getirdi.

Sektör temsilcileri, ihracat sigortası yetersizliğine de dikkat çekti. İhracat sonrası sorunların da gündeme geldiği arama konferansında, ihracatta iade, fire ve imha süreci, geri bildirim ve sigorta konusunda yaşanan sıkıntılar tartışıldı.

Her sektörün 2023 için hedefleri ve beklentileriyle ilgili simülasyon yaptığına dikkat çeken ihracatçılar, sektörü nelerin beklediğini, hedeflerinin yapılacak bir simülasyonla ortaya konulmasını önerdi. İhracatçılar tespit edilen sorunların Başbakana Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmesini istedi.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı