IMF sepetine ruble ve yuan da alınacak

7

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Özel Çekme Hakları (SPR) sepetinin oluşumunda ruble ve yuan'ın da eklenmesinin ele alındığını söyledi. G20 ve gelişmekte olan ülkelerin konuyu müzakere ettiğini belirten Kudrin, dolar, euro ve yen'in ana para birimi olarak kalacağını vurguladı.

Moskova'da Yüksek Ekonomi Okulu'nda düzenlenen konferansta konuşan Kudrin küresel anlamda temek ekonomik sorunların Çin'de meydana gelen şişkinlikten ve ABD bütçesinin açık vermesinden kaynakladığını savundu.

Rusya'nın 2011'de nakit girişi beklediğini, ancak bunun uzun vadeli olmasını tercih ettiklerini kaydeden Kudrin, "Spekülatif fonlar yerine Rusya uzun vadeli nakit girişleri araştırıyor. Spekülatif fonlar daha çok faiz ornlarının yükselmesine ve  rublenin güçlenmesine neden oluyor" dedi.

Rusya'nın seçim dönemine girdiğini ve istikrarsız ekonomik yapı oluşacağı nedeni ile nakit çıkışları görüldüğüne işaret eden Kudrin, petrol ve doğalgaz gelirlerinden elde edilen fonların kullanımının da yasal sınırlama getirilmesi gerektiğini kaydetti. Kudrin özellikle yılın ilk çeyreğinde artan nakit çıkışı konusunda hükümeti uyardı.

Petrol ve doğalgaz gelirlerinin kullanımı ile ilgili yasal bir düzenlemenin zorunlu olduğuna değinen Rusya Maliye Bakanı, "Petrol gelirleri diğer açıkların kapatılmasında harcanmamalı. Ekonominin çeşitlenmesi ve yatırımlara dönüşmeli" hatırlarmasında bulundu. Aksi durumda petrole bağımlılıktan kurtulunulamayacağına dikkat çeken Bakan, Norveç'in petrol gelirlerini bütçe açığının kapatılmasında harcanmamasını örnek gösterdi.

Rusya'da enflasyon rakamlarının artmasının petrole bağımlı ekonomik yapıdan kaynaklandığına değinen Kudrin, "Parlamento seçimleri ve gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimleri nedeni ile harcamaların artması enflasyonun kronik hale gelmesi ve ekonomiye zarar verme riski var" şeklindek konuştu.

2011'de yıllık bazda enflasyonun yüzde 9'u bulması öngörülürken, hükümet yüzde 7'lik bir hedef belirlemiş durumda. Yılın ilk çeyreğinde enflasyon rakamı yüzde 3,8'e ulaşmıştı. Kudrin daha önce yaptığı açıklamalarda da yıl sonu yüzde 7'lik enflasyon hedefinin yakalanmasının imkansız olduğunu söylemişti.

Rusya'nın en büyük devlet bankası Sberbank CEO'su German Gref 2011 sonu enflasyon rakamının yüzde 9'u geçebileceği öngörüsünde bulunuyor. Rusya'da 2010'da enflasyon yüzde 8,8 olarak gerçekleşti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan