Kremlin danışmanına göre Rusya ekonomisinin paradoksları

6

Kremlin ekonomi danışmanı Arkadi Dvorkoviç Rusya ekonomisinin yabancı yatırımcılar açısından üç önemli avantajı olduğunu, ancak devletin ekonomik yaşamdaki ağırlığı ve rüşvet nedeni ile yatırım fırsatlarının yeterince değerlendirilemediğini söyledi.

İngilizce yayınlanan RT’ye konuşan Dvorkoviç, ilk olarak Rusya’nın tabi zenginliklerinin önemli bir avantaj oluşturduğunu belirtti. Petrol ve doğalgaz üretiminde dünya liderliğini elinde bulunduran Rusya, demir-çelik, alüminyum ve diğer metal üretiminde de dev işletmelere sahip.

İkinci büyük avantaj ise dev ekonomisi ile Rusya Avrupa’da halen yatırım fırsatları olan en büyük ülke. Dvorkoviç’e göre Rusya’nın entelektüel birikimi de üçüncü olarak artı hanesine yazılması gerekiyor.

Tüm bu olumlu şartlara rağmen Rusya’da ekonomik büyümenin yeterince gelişemediğine işaret eden Kremlin danışmanı, “Bunun için bir çok gerekçe söyleyebiliriz. Bunun bir kısmını Sovyet döneminden kalan miras oluşturuyor. Biz hala devletin kendilerine iş vermesi gerektiğini düşünen bir dünyada yaşıyoruz. Diğer taraftan devlete de güvenmiyoruz. Yatırımcılar da devlete dayanmayı düşünüyor ama bir türlü güvenemiyor. Bu bir paradoks oluşturuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Devlet ekonominin dışına çıkarsa yatırımlarda önemli bir gelişme sağlanabilir. Kremlin danışmanına göre bu yönde ilk önemli adım atıldı. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in emri ile devlet şirketlerinin yönetimlerinden hükümet üyeleri 1 Temmuz 2011’e kadar ayrılacak. 1 Ekim 2011’e kadar da devlet idaresinde yer alan tüm yöneticiler şirketlerdeki koltuklarını bırakacak.

Kremlin danışmanına göre yatırım ortamının yeterince gelişememesinin en önemli nedenlerinden biri de rüşvet. Rüşvetin hem resmi çalışanlar hem de şirketlere bakan yönü olduğuna dikkat çeken Dvorkoviç, “Rüşvete karşı iki taraflı olarak savaş verilmesi gerekiyor. Bunun için yeni bir mekanizma oluşturuluyor” bilgisini verdi. Dvorkoviç bürokratik yapıdaki ağırlığın da hala yatırımların önünde engel oluşturduğuna dikkat çekti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan