Toshiba'dan bir milyon dolar rüşvet isteyen Kremlin yetkilisine 3 yıl hapis

5

Rusya Devlet Başkanlığı Genel Sekreterliği eski yetkilisi Andrey Voronin’e, Japon Toshiba şirketinden bir milyon dolar rüşvet aldığı gerekçesiyle üç yıl hapis cezası verildi.

Kremlin Sarayı eski yetkilisi Voronin 2010 yılında Toshiba firması yetkililerine hükümetin kendilerini “kara listeye” soktuğunu iddia etmişti. Bu uygulama, listedeki firmaların Rusya’da tıbbi malzeme ve teknolojinin alımı için devlet ihalelerine katılmasını yasaklıyor.

Voronin, Toshiba’nın kara listeden çıkarılabilmesi için bir milyon dolar rüşvet önermişti. Para teslimi yaparken, Rus güvenlik güçleri Voronin’i yakalamıştı.

Olayla ilgili aylardır soruşturma yapan Moskova’nın Tverski Mahkemesi, Kremlin Sarayı eski yetkilisi Voronin’i suçlu olduğuna karar verdi. Mahkeme Voronin’e üç yıl hapis cezası vererken, suçlunun ceza yılının tutuklu bulunduğu Kasım ayından itibaren hesaplanacağı da kaydedildi.

Voronin’in avukatı Aleksandr Stepanov karara karşı çıktığını belirterek, “Çok ağır ceza ve temyize gitmeyi düşünüyoruz. Voronin soruşturma sırasında faal olarak savcılıkla işbirliği yaptı ve şartlı ceza alacağına inanıyordu” dedi.

Mahkemeye katılan Toshiba firması yetkilisi, karardan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan