Gazprom, Güney Akım’la ilgili raporu Ankara’ya iletecek

3

Türkiye'nin ekonomik sahasından geçecek Güney Akım doğalgaz boru hattına izin vermesi ile ilgili tartışmalara Gazprom'dan açıklama geldi. Gazprom Başkan Yardımcısı Valeri Golubev Türkiye’ye projeyle ilgili rapor sunacaklarını belirtti.

“Rusya’nın TEK’i” başlıklı forumda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Golubev, Güney Akım projesiyle ilgili tartışmalara da değindi. “Gazprom, Güney Akım'ın Türkiye ekonomik sahasından geçişi ile ilgili proje raporu sunacak. Bunun ardından da hattın Türkiye’nin kendi ekonomik sahasında geçişine izin verilecek. Biz bugün belge işlemlerinin ve bilirkişi incelemelerinin hazırlanması aşamasındayız” dedi.

Gazprom Başkan Yardımcısı, projeyle ilgili raporun Türk tarafına ne zaman iletileceği hususunda açıklama yapmadı. Golubev, raporun Türk tarafına iletilmesinin ardından Ankara’nın gerekli izni verebileceğini vurguladı.

24 Mart’ta açıklama yapan Gazprom’un projelerden sorumlu Daire Başkanı Leonid Çugunov da, Türkiye’den Güney Akım’ın geçişiyle ilgili izin alacaklarına inandıklarını kaydetmişti. Daha önce de Rusya Başbakanı Putin, Türkiye'nin izni konusunda ümitli olduklarını belirtmiş, olumsuz bir kaşılık almaları durumunda da alternatifleri olduğunu hatırlatmıştı.

Güney Akım doğalgaz boru hattını inşa etmekte ısrarlı olan Putin Karadeniz'e kurulacak sıvılaştırılmış doğalgaz tesisinden (LNG) tankerlerle taşınacak doğalgazın Bulgaristan'da yeniden gaz haline dönüştürülerek Güney Akım doğalgaz boru hattına aktarılabileceğini ifade etmişti. Rusya Enerji Bakanı Sergey Şmatko ise gecikmeyi Türkiye'nin iç siyasi nedenleri ile ilgili olduğunu belirtmiş, Haziran ayında yapılacak parlamento seçimlerini hatırlatmıştı.

Enerji Bakanı Taner Yıldız Rusya temasları çerçevesinde yaptığı açıklamada,  Gazprom'dan istenen belgeleri beklediklerini, Güney Akım'da izinle ilgili herhangi bir sorunları olmadığını ifade etmişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan