Gazprom: "Güney Akım ön çalışmaları için Türkiye'den izin aldık"

2

Gazprom, Türkiye'nin ekonomik sahasında Güney Akım doğalgaz boru hattı inşaatı incelemeleri ile ilgili ek izin aldığını açıkladı. Gazprom Dış Ekonomik İlişkileri Bölümü Başkanı Paul Oder Türkiye'den deniz alanında çalışmaların yapılması ile ilgili izni aldıklarını, mayıs ayından itibaren de çalışmalara başlayacaklarını kaydetti.

Güney Akım'ın geçeceği Karadeniz'de Türkiye'nin ekonomik sahasında yapılacak çalışmaların Gazprom açısından temel oluşturacağını ve Türk yetkililere ek bilgilerin bu şekilde sunulabileceğini belirtti. Oder'e göre Güney Akım'ın inşaatının başlaması ile ilgili iznin alınmasında da bu bir temel oluşturacak.

Yetkililer Türkiye'nin Gazprom'a ilk sismik çalışmalarla ilgili izinlerin ardından ikinci bir iznin de şubat ayında verildiğine dikkat çekiyor. Türkiye'nin ek izni ile ilgili bilgileri kamuoyu ile paylaşan Gazprom, yaz döneminde gerekli çalışmaların tamamlanarak Türkiye'ye sunulmasını hedefliyor. Rusya'nın dev enerji şirketi Gazprom, yaz sonunda Güney Akım güzergahının belirlenmesi ve yatırım çalışmalarını tamamlamayı planlıyor.

Rusya 31 Ekim 2010'a kadar Güney Akım doğalgaz boru hattı ile ilgili izinlerin verilmesini bekliyordu. Ancak Türkiye'nin hattın geçeceği alanda sismik ve diğer çalışmalarla ilgili rapor talebi nedeni ile izinler gecikmişti. Gazprom Türkiye'nin istediği raporları kısa sürede yetkililere ulaştıracaklarını açıklamıştı.

Enerji Bakanı Sergey Şmatko Türkiye'den beklenen izinlerin gecikmesini hattın inşası ile ilgili takvimi etkilemeyeceğini belirtmiş, gecikmeyi Türkiye'nin iç politikasına ve 12 Haziran'da yapılacak seçimlere bağlamıştı. Gazprom CEO'su Aleksey Miller de yaptığı değerlendirmede çalışmaların plan çerçevesinde ilerlediğini, hattın ilk ayağının Aralık 2015'de aktif hale gelebileceğini ifade etmişti.

Türkiye'den izinlerin verileceğinden emin olan Rusya Başbakanı Vladimir Putin, aksi durumda alternatiflerinin olduğunu belirtmişti. Putin, açıklamasında, "Örneğin, Karadeniz sahilinde kuracağımız LNG tesisinde doğalgazı sıvılaştırabiliriz. Sonra da LNG tankerleri ile Bulgaristan sahiline getiririz. Orada yeniden gaz haline getirdikten sonra da boru hattından Avrupa'ya sevk edilebilir" önerisi getirmişti.

Güney Akım doğalgaz boru hattının inşası ile ilgili İtalyan Eni ve Gazprom Ocak 2008'de ortak şirket kurdu. Alman BASF şirketinin yüzde 15 ve Fransız EdF'nin yüzde 10 ortak olmayı planladığı şirkette, İtalyan Eni'nin hissesinin de yüzde 25'e çekilmesi öngörülüyor.

Güney Akım'dan 2015'den itibaren yıllık 63 milyar metreküp doğalgazın Avrupa'ya ulaştırılması planlanıyor. Avrupa Birliği öncülüğünde gerçekleşecek Nabucco doğalgaz boru hattının rakibi olarak değerlendirilen projenin yaklaşık 15-25 milyar euroya mal olması bekleniyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan