Ekonomi Bakanı ve Kremlin Danışmanı Sberbank yönetiminden ayrıldı

6

Rusya Ekonomi Bakanı Elvira Nabiullina ve Kremlin Danışmanı Arkadi Dvorkoviç, Rusya'nın en büyük devlet bankası Sberbank yönetiminden ayrıldı. Basına açıklamada bulunan Sberbank Başkanı German Gref yönetimden Dvorkoviç ve Nabiullina'nın ayrıldığını doğruladı.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev 1 Temmuz'a kadar hükümet üyeleri ve Kremlin yöneticilerinin devlet şirketlerinden ayrılmalarını istemişti. Konu ile ilgili Rusya Başbakanı Vladimir Putin'i görevlendiren Medvedev, devlet şirketlerinin modernleşme ve teknolojik gelişmelere kapalı olmaları nedeni ile eleştirmişti.

Dün de Rusya Başbakanı Putin'e yakınlığı ile bilinen Başbakan Yardımcısı İgor Seçin, Rusya'nın en büyük petrol şirketi Rosneft'teki başkanlık koltuğunu bıraktı. Seçin'in görevden ayrılmasının BP ve Rosneft arasında 16 milyar dolarlık yatırım anlaşması ile ilgili çalışmalara zarar verebileceği eleştirileri getiriliyor. Diğer taraftan 2012 seçimlerinde Putin ve Medvedev arasında rekabetin ilk işareti olarak da değerlendiriliyor.

Rusya'nın ikinci büyük bankası VTB yönetiminden Maliye Bakanı Aleksey Kudrin'in de ayrılması beklenirken, Aeroflot ve Şeremetyevo havalimanları yönetiminde bulunan Ulaştırma Bakanı İgor Levitin de koltuğunu bırakacak. Rusya Tarım Bankası'ndaki görevinden Başbakan Birinci Yardımcısı Viktor Zubkov önümüzdeki günlerde ayrılacak.

Seçin'le birlikte Enerji Bakanı Sergey Şmatko'nun Rusya'nın dev hidroelektrik şirketi RusHydro ve Inter RAO UES'deki koltuklarını bırakmaları gerekecek.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan