Moskova'da iş bulmak isteyen gençler kariyer kuyruğunda

143

Rusya'nın başkenti Moskova'da iş hayatına atılacak üniversiteli gençler için kariyer günleri formu düzenlendi. Moskova'nın Manej fuar alanında başlayan iki günlük Uluslararası 'Kariyer' forumunu 20 bin kişi ziyaret etmesi bekleniyor.

Kısa vadeli iş ya da kariyer yapmak isteyen lise son sınıf ve üniversite öğrencileri burada ilgilendikleri alan hakkında kalifiye uzmanlardan tavsiyeler alıyor.

Forumun özelliği ticaretten, mühendislik alanlarına kadar iş imkanları sunan işverenle doğrudan iletişim imkanı sunması. 100'e yakın işveren sergi alanında kurduğu stantlarda iş bulmak isteyen gençlere kendi şirketlerinde çalışabilmeleri ve başarılı olabilmeleri için bilgilendirici sunumlar düzenliyor. Sergide yer alan işverenler arasında uluslararası düzeyde tanınmış şirketler de bulunması forumu daha da etkin kılıyor.

Moskova Belediyesi desteği ile düzenlenen forum 14 yıldır gerçekleşiyor. Forum sayesinde 300 bin kişinin iş alanı seçme konusunda bilgilendirildiği ve 90 bin kişinin iş bulduğu ifade edildi.

Federal İstatistik Ajansı'nın Şubat'ın ortalarından yayınladığı verilere göre Rusya'da halen 5,6 milyon işsiz var. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev daha önce yaptığı konuşmalarında işsizliğin en önemli sosyal problemlerden biri olduğuna dikkat çekerek tüm siyasi partilerin işçi haklarını savunmalarını ve işsizlikle mücadelede destek olmalarını talep etmişti.

2009 rakamlarına göre Küresel Mali kriz nedeniyle Rusya'da işsizlik 6,4 milyona ulaşmıştı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan