Rusya, Japonya'dan gelen otomobilleri radyasyon gerekçesi ile geri gönderiyor

30

Rusya'nın doğu limanlarına Japonya'dan getirtilen ve denetlemeye alınan 22 otomobilde radyason bulundu. Kabul edilebilir radyasyon seviyesini en az iki kat aştığı tespit edilen otomobilllerin Japonya'ya geri gönderilmesi planlanıyor.

Rusya'nın doğusunda 'Japonya'dan radyasyonlu araçlar getiriliyor' ihbarı üzerine polis otomobiller üzerinde denetleme yapmaya başladı.

Geçtiğimiz hafta Primorye bölgesinin Vladivostok kentinde bulunan liman gümrüğü 'radyasyonlu araçlar ithal ediliyor' uyarısı üzerine harekete geçti. Limanda kurulan özel ekipler Japonya'dan getirilen 34 araca radyasyon tespiti özel kontrolden geçirmek için el koydu. Gümrük otomobiller için ayrılan bir alanda tutarken Rusya Tüketici ve Sağlık Hizmeti'nden (Rospotrebnadzor) gelen yetkililer otomobillerin sağlığa zararlı olup olmadığına karar vermesi beklendi.

Rospotrebnadzor tarafından verilen araştırma sonuçlarına göre 22 araçta kabuledilebilir radyason seviyesinin 1.5 ile 2 kat arasında aşıldığı tespit edildi. Araçların Japonya'ya geri gönderilmesi hedeflendiği açıklandı. Kalan araçlar ile ilgili karar ise henüz netleşmedi.

İki hafta önce de Japonya'dan gelen üç araç 'radyasyonlu' oldukları gerkçesiyle geri gönderilmişti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan