Akkuyu Proje Sorumlusu Superfin: Türkiye için nükleer enerji kaçınılmaz

19

Akkuyu Nükleer Santral Proje Sorumlusu Alexander Superfin, "Türkiye gelişmiş teknolojik ülkelerden biri olmak istiyorsa, Türkiye için nükleer enerji kaçınılmazdır." dedi.

14. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde Türkiye’de yapılması planlanan Akkuyu Nükleer tesisi hakkında açıklamalarda bulunan Akkuyu Nükleer Santral Proje Sorumlusu Alexander Superfin, Japonya’da Fukusima Santrali’ndeki patlamadan sonra Türkiye’de kurulması planlanan Akkuyu Nükleer tesisi hakkında bir tartışma ortamının oluşmasının normal olduğunu kaydetti. Superfin, yaşanan üzüntü ve duyguların sağduyunun önüne geçmemesi gerektiğini dile getirdi.

Superfin, “Eğer Türkiye teknolojik ülkelerden biri olduysa o zaman nükleer enerji vazgeçilmezdir. Her konuda enerjiye ihtiyaç vardır. Fukusima’da 40 yıl önce dikkate alınmayan önlemler, Akkuyu’da dikkate alınmış durumdadır.” dedi.

Organik ürünlerin enerji üretme açısından kullanımının, uzun vadede sürekliliğinin olmadığını aktaran Superfin, bunun çok pahalıya mal olduğu ve bu çalışmalar için geniş alana sahip olmak gerektiğini vurguladı.

Akkuyu inşaatına 2013 yılında başlanacağını ifade eden Superfin, “2018 yılında ilk ünitede bitiş amaçlanıyor. Son tamamlanma yılı da 2022 itibariyle olacak. Ve Akkuyu’nun bitirilmesi durumunda Mersin ekonomisinde patlama yaşanacak.” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı