Rusya'nın iletişim devleri LTE ağı için anlaştı

6

Rusya'nın iletişim devleri Rostelekom ve GSM üçlüsü MTS, Vimpelkom ve Megafon Rusya'da ortak 100 Mbit/s hızla mobil erişimi sağlayacak dördüncü nesil LTE ağı (geniş bant kablosuz haberleşme sistemi) oluşturmak için anlaştı.

Konsorsiyumu oluşturan Rusya'nın dört ulusal operatörünün 2,5 ay içinde Savunma Bakanlığı'nın kullandığı frekanslar (790-862 MHz and 2.5-2.7 GHz)  için standart ve rekabet koşulları ile ilgili tekliflerini sunmaları bekleniyor.

Konsorsiyum hedeflerinin LTE ağını en kısa sürede oluşturmak olduğunu açıkladı.

Rusya İletişim Bakanı İgor Şogolev Ocak başında Savunma Bakanlığı'na ait olan frekanslar için ihalenin yıl sonuna kadar başlatılacağını duyurmuştu.

Askeriyenin kullanımında olan frekanslar açık artırma ile satılması beklenirken, ihaleyi kazanan askeriyenin geniş bandına kaydırılmasını finanse etmesi şartı ekleneceği ifade edilmişti. Savunma Bakanlığı geniş banda geçişi sağlamak için ise 2,13 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu belirtiyordu.

Daha önce LTE kurma konusunda İsveç'te tecrübesi olan yabancı Tele2 şirketi de ihalede yer almak istemişti. Ancak uzmanlar yabancı şirketin askeri frekans ve teçhizatı kullanmasının imkansız olduğu için ihaleyi kazanmasının mümkün olmayacağını savunmuştu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan