Rus Altimo CEO'su Cihan'a konuştu: Turkcell’i büyütüp değerini artıracağız

72

Rus Altimo, ortağı olduğu mobil operatör Turkcell’in yönetim kuruluna yeni bağımsız üyelerin girmesinde ısrarcı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’nun da bu yönde tavsiyesi bulunduğunu ifade eden Altimo CEO’su Alexey Reznikoviç, bunun için 9-10 isim belirlediklerini söyledi. İsimlerin arasında adı daha önce de gündeme gelen Julian Horn-Smith de yer alıyor.

Türkiye'nin lider GSM operatörü Turkcell'de genel kurul telaşı sürüyor. Şirketin ortakları Çukurova, Telia Sonera ve Altimo arasındaki anlaşmazlığın nasıl çözüme kavuşturulacağı merak konusu. 21 Nisan'daki genel kurul toplantısı öncesi Cihan'a açıklamalarda bulunan şirketin ortaklarından Rus telekom firması Altımo’nun CEO’su Reznikoviç'e göre Turkcell'in yönetim kurulu başkanı Colin Williams başarılı bir yönetim sergilemiyor.

Altimo'nun Williams'ın yerine düşündüğü isim, daha önce Vodafone’da da görev yapan Julian Horn-Smith. Smith, Rus şirketin 'bağımsız danışma kurulu' üyeleri arasında yer alıyor. Alexey Reznikoviç, Turkcell’de bağımsız üyelerin sayısının artırılmasını öngördüklerini, bunun için 9-10 isim belirlediklerini ve Smith'in de listede yer aldığını ifade ediyor. Altimo'nun CEO’su, bu çerçevede yapılan tartışmalara da şöyle cevap veriyor:

"Sir Julian Horn-Smith, Vodafone’dan ayrılalı uzun bir zaman oldu. Şu an Altimo’nun danışma kurulunda üye. Kurul, bizden bağımsız olup senede iki defa toplanıyor ve kimi önerilerde bulunuyor. Yani Smith, Altimo’da görevli değil, hiçbir zaman da olmadı. Deneyimi ile Turkcell’i uluslararası alanda iyi yerlere getirebileceğini umuyoruz.”

Taraflar arasındaki anlaşmazlığın temelinde yönetim kurulunun yapısının yattığını vurgulayan Reznikoviç, “Toplam 7 üyeden oluşan bu organda karar alabilmek için 5 oy gerekiyor. Bu salt çoğunluk değil, oldukça büyük bir eşik.” ifadesini kullanıyor. SPK'nın tavsiyelerine binaen Turkcell’de bağımsız üyelerin sayısının artırılmasını öngördüklerini aktaran Rus şirketin üst yöneticisi, şöyle konuşuyor:

“Yönetim kuruluna 1 ya da 2 bağımsız üyenin girmesini talep ediyoruz. Toplamda 8-9 ismin yer alacağı kurulda daha dengeli bir yapı ortaya çıkacaktır. Uygulama sadece büyük hissedarların değil azınlık hissedarlarının da temsili demektir. Bizim Vimpel Com’da yaptığımız da aynen böyle. Ana hissedarlar olarak Altimo’nun 3, Norveçli Telenor’un 3 üyesi var, azınlık hissedarları için de 3 bağımsız üye var. Turkcell’de de benzer bir yapı oluşturmak istiyoruz. Maalesef Yönetim Kurulu Başkanı Colin Williams bu yapıyı desteklemiyor, sebebini de bilmiyorum. Son 6 ayda birkaç defa bu yapıya karşı oy kullandı ve her şeyi tıkadı. Onun oyu olmadan 5’e ulaşamıyoruz. Bu yüzden de SPK’nın tavsiyesine uygun hareket edemiyoruz. Kurulun tavsiyelerini ihlal etmek istemiyoruz. Şirket olarak Turkcell’in yönetim kuruluna üye sayısının artmasını destekleyecek bağımsız bir üye daha getirmek istiyoruz. İkinci aşamada ise üye sayısını artırarak 8 ya da 9 kişiden oluşan ve daha dengeli bir yönetim kurulu oluşturmak istiyoruz. İşte en büyük sorun bu ve bizim de bu soruna çözüm önerimiz bu şekilde.”

"WİLLİAMS BAŞARILI DEĞİL, DEĞİŞMELİ"

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Colin Williams’ın görevlerini yerine getiremediğini öne süren Alexey Reznikoviç, “Kendisi iyi bir kurumsal yönetim mekanizması oluşturamıyor. Tam aksine şirketi Türk makamlarından gelecek muhtemel yaptırımlara maruz bırakıyor. Biz, bu şirkete milyarlarca dolar yatırım yaptık ama Williams’ın bir kuruş katkısı yok. Onun hisselerimize ya da konumumuza olumsuz bir etkide bulunmasını istemiyoruz." diye konuşuyor.
Telia Sonera'nın da Williams hakkında dava açacağını beyan ettiğine dikkat çeken Reznikoviç, yönetim kuruluna bağımsız yeni üye seçimi ve başkan değişiminin gerekçelerini şöyle anlatıyor:

"Colin Williams, yönetim kurulunda üye sayısı ve bağımsız üye sayısının artırılması teklifinin aleyhinde oy kullanmıştır. Bu yüzden biz, bağımsız aday Williams’ın değiştirilmesini ve yerine sektörde ve uluslararası alanda daha çok tecrübesi olan, aynı zamanda Turkcell’i Türkiye dışında da genişletecek; kurumsal yönetim ilkelerini destekleyecek yeni birinin getirilmesini istiyoruz. Bu kişi kurula yeni bağımsız üyelerin katılmasını desteklemeli ve şirketi uluslararası standartlara uygun yönetmeli. 21 Nisan’da yapılacak olan genel kurulda bu önerimizi gündem maddeleri arasına almayı ve bu değişikliği yapmayı planlıyoruz. Biz, bu değişikliğin hem Turkcell’in hem de şirketin sektöründeki imajının hem de hissedarlarının yararına olacağına kanaat getiriyoruz."

"TURKCELL’İ BÜYÜTÜP DEĞERİNİ ARTIRACAĞIZ"


Turkcell’e odaklandıklarını ve son altı senede şirkete 3,3 milyar dolar yatırım yaptıklarını anlatan Altimo'nun CEO'su Reznikoviç, bir önceki genel kurula da resmi yetkilinin gelmemesinin talihsizlik olduğunu, uygulamanın Turkcell’in imajına zarar verdiğini düşünüyor. Amaçlarının Turkcell’i büyütüp değerini artırmak olduğunu belirtirken, mobil operatörün değerini; şu an için gerekenin altında bulduğunu söylüyor. Değeri artırmanın tek yolunun da uluslararası alanda genişlemekten geçtiğini ifade ediyor.

Telia Sonera'nın, Fintur bünyesindeki Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan ve Moldova’daki firmaları satın alma isteğinin bu büyüme hedefi ile çelişip çelişmediğine yönetim kurulunun karar vereceğini belirten Reznikoviç, “Bu konudaki karar ne Telia Sonera’ya ne de hissedar olarak Altimo’ya ait. Kararı yönetim kurulu verecek. Henüz gündeme gelmedi, gelirse yönetim kurulu değerlendirecek ve şirket için en iyisinin hangisi olduğuna karar verecektir.” değerlendirmesinde bulunuyor.