Rusya 10 verip 90 alacak

1

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ülke ekonomisinin modernizasyonu için yabancı yatırım çekmeyi hedeflediklerini, bunun için de bağımsız bir fon oluşturacaklarını söyledi. Hong Kong’da iş çevrelerine bir konuşma yapan Rusya lideri, “Yaz aylarında bağımsız fonu oluşturuyoruz. Rusya’da yatırım yapacak yabancı şirketlere mali destek sağlayacağız” dedi.

Rusya bağımsız yatırım fonunu ulusal kalkınma bankası Vnesheconombank aracılığı ile yapılandıracak. Federal bütçenin katkısı ile 10 milyar dolar olarak planlanan fonun, 5 yıl içinde yaklaşık 60-90 milyar dolar arasında yabancı yatırım çekmesi bekleniyor.

“Modern Rusya modernizasyon ve inovasyon gelişmeleri amaçlayan politikalar izlemektedir” değerlendirmesinde bulunan Medvedev, yabancı yatırımın bu süreçte özel bir rol üstleneceğini söyledi.

Kriz sona erdi

RIA-900836-Medvedev_2_hbrsRusya’da yatırım ve iş atmosferinin daha cazip hale gelmesi için alınacak tüm önlemlerin belirlendiğini vurgulayan Medvedev, “Ekonominin bürokrasiden kurtulması için önlem almaya devam ediyoruz. Rüşvetle mücadelemiz sürüyor. Bu açıdan, Hong Kong tecrübesi çok faydalı” dedi.

Moskova’nın finans merkezi olması için yapılan çalışmalarda yolun yarısına gelindiğini kaydeden Rusya lideri, “Rusya’nın iç finansal konuları ile ilgili konuşursak, tüm sorunlar çözüldü… Şimdi kriz sona erdi, artık diğer konulara bakıyoruz” şeklinde konuştu. Medvedev Moskova’nın finans merkezi olmasının sadece Rusya açısından değil, eski Sovyet coğrafyasında mali piyasaların gelişiminde önemli katkı sağlayacağını hatırlattı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan