"Samsun-Ceyhan için 3'lü görüşmeler sürüyor"

3

Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Vladimir Ivanovskıy, Ortaasya ve Hazar Havzası petrollerini Türkiye üzerinden dünya pazarlarına açacak Trans Anadolu (Samsun-Ceyhan) Petrol Boru Hattı Projesi'ni karlı hale getirmek için proje ortağı ülkeler arasında görüşmelerin sürdüğünü ve tekliflerin değerlendirildiğini söyledi. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) ziyaretinde yaptığı açıklamada Büyükelçi Ivanovskıy, Mavi Akım Projesi ile birlikte Samsun-Ceyhan projesinin Samsun'un enerjide merkezi önemini artıracağını kaydetti.Samsun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen 'Ülke Günleri' programına katılmak üzere şehre gelen Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Vladimir Ivanovskıy, resmi ziyaretlerinin ardından Samsunport Limanı ile Trenferi seferlerinin yapıldığı sanayi rıhtımını gezerek incelemelerde bulundu. Burada Samsunsport Terminal Müdürü Halit Bezek'ten bilgi alan Vladimir Ivanovskıy, bir süre Kastamonu'da petrol arayacak Derin Deniz Şampiyonu (Deepwater) gemisindeki çalışmaları yerinde izledi. Ardından Ivanovskıy, iş adamlarıyla bir araya gelmek için oda binasına geçti.

Çok sayıda sanayici ve iş adamının hazır bulunduğu toplantıda Türkiye ve Samsun ile Rusya arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesinden bahseden Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi, iki ülke arasında konulan 100 milyar dolarlık ticaret hedefinin yakalanacağını vurguladı. İkili ilişkilerin çağdaş hale getirilmesi ve ticari ilişkilerin alt yapısının yenilenmesi gerektiğinin altını çizen Vladimir Ivanovskıy, "BOTAŞ yetkilileri ile yaptığım görüşmede gelecek 60 milyar metreküp doğalgazın çevrim santrallerinde kullanılacağı bilgisini aldık. Dolasıyla Mavi Akım Projesi'nin önemi daha da artmış olacak. Bir önemli proje de Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi. Bu projeyi karlı hale getirebilmek için her 3 tarafın girişimleri ve teklifleri değerlendirilmektedir." şeklinde konuştu.

Lojistik Merkez Projesi ile ilgili Samsunlulara çağrıda bulunan Vladimir Ivanovskıy, şunları söyledi; "Samsunluların yardım ve desteğini bekliyoruz. Farkındaysanız Türkiye Cumhuriyeti Devleti hükümeti aşamasında Trabzon ve Rize iyi bir lobicilik yapıyor. Samsun'un daha fazla ağırlık koymasını bekliyoruz. Rusya olarak net görüşümüz Kavkas limanı ile Samsun arasındaki ticari ilişkilerin her iki tarafa çok daha fazla gelir sağlayacağı görüşündeyiz. "

STSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu da konan 100 milyar dolarlık ticaret hedefine ulaşacağını inandığını bildirdi.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı