Uzun süreli Türkiye ziyaretleri Ruslar'a zamlandı

4

Rusya-Türkiye arasında bir aylık süreli ziyaretlerde vize muafiyeti uygulaması 16 Nisan 2011'den itibaren yürürlüğe girdi. Karşılıklı olarak ziyaretlerin artması beklenirken, bir ayın üzerinde Türkiye ziyaretleri planlayan Ruslar için şartlar zorlaştı. Daha önce kapıda 20 dolar ödeyerek Türkiye'ye 2 ay süre ile giriş yapabilen Ruslar, artık üç ay ek oturum için en az 100 dolar ödeme yapacak. İl Emniyet Müdürlükleri Yabancılar Şubesinde yapılacak işlem yoğunluğu da ikinci bir yük olarak duruyor.

Rus turizm acentaları 2010 yılı verilerine göre yaklaşık yüzde 5 civarında bir oranın bir ay sürenin üzerinde ziyaret için Türkiye'ye gittiğini, bunun da 150 bin civarında bir ziyaretçiye denk geldiğini savunuyor. 2011 için 4 milyon Rus turist hedefleyen Türkiye için bu rakam 200 bini bulacak. Zorlaşan yeni şartlara göre Rus turistlerin bir ayın üzerinde ziyaretleri tercih etmeyecekleri belirtiliyor.

Türkiye Moskova Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamaya göre 30 günden fazla Türkiye'de kalmak isteyen Rusya vatandaşları için yılda bir kereye mahsus olmak üzere turizm ve iş görüşmesi amaçlı 3 ay geçerli ikamet izni alabilecekleri belirtildi. Bu çerçevede ikamet izni alabilmek için bulunulan bölgedeki Emniyet Müdürlüklerinin Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne Türkiye’ye varıştan itibaren 30 gün içerisinde başvuruda bulunulması gerekiyor.

Ek oturum alabilmek için hazırlanması gereken belgeler ise hayli uzun; "Geçerli pasaport, Beyanname Formu (Yabancılar Şube Müdürlüğü’nden temin edilebilir), kalış amacını destekleyecek belgeler (otel rezervasyonu, kira kontratı vb.), Türkiye’de kalacakları süre içinde geçimlerini temin edebileceklerine dair belge (banka hesap belgesi, döviz alım-satım belgesi vb.), 4 adet vesikalık fotoğraf, ikamet izni defter bedeli (149 TL), ikamet izni harcı (3 ay için 10 ABD Doları)"

Türk makamları yeni uygulamanın geçici bir çözüm olduğunu hedefin iki ülke vize muafiyet sürelerini daha uzun bir döneme çıkarmaları gerektiğini kaydediyor. ABD ile Rusya'nın 90 günlük vize muafiyet uygulaması ile ilgili görüşmeleri örnek gösteren yetkililer, Avrupa Birliği uyum çerçevesinde gümrük kapılarında vize uygulamasının da imkansız hale geleceğini savunuyor.

Rusya Turizm Endüstrisi Birliği Sözcüsü İrina Tyurina dün basına yaptığı değerlendirmede uzun süreli girişler için şartların daha komplike hale geldiğini savunmuştu. Tyurina, "Yoğun bir işlem için de bu konsolosluklar hazır değil. Örneğin Moskova'da sadece bir kişi bu işlemleri gerçekleştiriyor. İki ülke yönetimleri muhtemel gelişmeleri düşünerek karar vermeli, sonuçları ile ilgili de dikkatli bir şekilde değerlendirmeli" ifadelerini kullanmıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan