Vizelerin kalkmasına sevinen ihracatçılar, serbest ticaret anlaşması istiyor

2

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, vizelerin kalkmasının Rusya’ya olan Türk dış ticaretini iki katına çıkartacağına inandığını söyledi. Gürdoğan, bundan sonraki beklentilerinin ise Rusya ile Serbest Ticaret Anlaşması'nın bir an önce imzalanması olduğunu kaydetti.

DKİB Başkanı Gürdoğan, Türkiye’nin birinci sıradaki dış ticaret partneri ve Doğu Karadeniz Bölgesinin en öncelikli pazarlarından olan Rusya Federasyonu ile vizelerin fiilen kalkmasının ihracatçılar tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandığını belirtti. Rusya’ya yönelik ihracatın bugüne kadar gerçek potansiyeline ulaşamamasının en önemli nedeninin bürokrasi mekanizmalarından kaynaklanan sorunlar olduğunu savunan Gürdoğan, “Bu sorunların en önceliklisi olan vizelerin kalkmasıyla da ihracatımızda önemli oranda sıçrama yaşanacaktır. Ancak, şu anda sadece turistik seyahatlere uygulanan vize muafiyetinin, kısa süre içinde iş seyahatlerine de uygulanmasını talep etmekteyiz. Vizelerin kalkması konusunda emeği geçen bütün kesimlere şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

Rusya’ya yönelik ihracatın daha üst noktalara ulaşması için dış ticaretin önündeki diğer engellerin de bir an önce kaldırılması gerektiğini ifade eden Gürdoğan, şöyle devam etti: “Bugün için iki ülke arasındaki dış ticaret ülkemiz aleyhine işlemekte ve Rusya Federasyonu’ndan yaptığımız ithalat, ihracatımızın beş katı düzeyinde bulunmaktadır. Bu duruma da gümrük tarifelerinin yüksekliği ve tarife dışı engellerin uygulanması sebebiyet vermektedir. Bundan dolayı, yeni dönemde hükümetimizden en öncelikli talebimiz, bir an önce Rusya ile ülkemiz arasında bir serbest ticaret anlaşmasının tesis edilmesidir. İmzalanacak bir serbest ticaret anlaşması ile iki ülke arasında gümrük tarifeleri ile tarife dışı engellerin kaldırılacak olması dış ticaretimize adeta bir patlama yaşatacaktır.