Ruble üç yılın en güçlü seviyesine çıktı

0

Petrol varil fiyatlarının yükselmesi ve ekonomik toparlanma nedeni ile Rus Ruble’si son üç yılın en yüksek seviyesine çıktı. Serbest piyasada 1 dolar 28 rublenin de altına inerek 27,93 rubleden işlem gördü.

Aralık 2008’den bu yana rublenin en güçlü seviyeye çıktığına işaret eden ekonomi çevreleri güçlenmenin devam edeceğine dikkat çekiyor. Rusya ekonomisinin ithalat endeksli büyümesine neden olan rublenin güçlenmesinin enflasyon rakamlarını da olumsuz etkilemesinden endişe ediliyor.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin Rusya Sanayici ve Girişimciler Birliği toplantısında rublenin güçlenmesi konusu ele alındı. Toplantıda iş adamları rublenin mevcut seviyede kalması ya da daha da güçlenmesi durumunda ihracata önemli ölçüde zarar vereceği konusunda uyarıda bulundu. Putin de Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığını önlem alınması konusunda görevlendirdi.

Brent tipi petrolün varil fiyatı 123 dolardan işlem görürken, dolar bazlı RTS indeksi yüzde 0,47 artışla 2040 puana çıktı. Ruble bazlı MICEX indeksi ise yüzde 0,17 düşüşle 1780 puandan kapandı.

Bu arada hükümet harcamalarında yüzde 4’lük bir artış kararı aldı. Seçim yatırımı olarak değerlendirilen ek 420 milyar rublelik (15 milyar dolar) harcama emekli maaşlarının iyileştirilmesi, öğretmen maaşlarına yüzde 30 zam, müze ve kütüphanelerde iyileştirme çalışmalarına ayrılacak. Ek bütçeden sanayi ve tarım sektörünün desteklenmesine de önemli bir pay ayrılması planlanıyor.

 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan