Türkiye nükleer santralden yüzde 20 kar elde edecek

12

Mersin-Akkuyu nükleer santralının yapımı için Rusya’nın çok uygun bir teklif verdiğini belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Rusya stratejik bir teklif vermiştir, yalnızca fizibıl ve ekonomik bir teklif vermemiştir. Birçok yerde Rusya’ya şu eleştiri de yapılıyor. Bu fiyata nasıl yapacaklar? Aldığımız teklif çok uygun bir tekliftir” dedi.

Japonya'da deprem ve tsunamide Fukuşima Nükleer Santrali'nde meydana gelen kaza üzerine nükleer enerji konusunda eleştiriler sürerken, Türkiye Mersin Akkuyu'daki santrali inşa etmede kararlı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, santralin yapımı için Rusya'nın çok uygun bir teklif verdiğini belirterek, "Rusya stratejik bir teklif vermiştir, yalnızca fizibıl ve ekonomik bir teklif vermemiştir. Aldığımız teklif çok uygun bir tekliftir." dedi. Rusya'nın Akkuyu nükleer santralini 60 yıllığa yapacağına işaret eden Yıldız, 15 yıl alım garantisinin ardından hiçbir para koymadan devletin yüzde 20 kâr payı alacağını vurguladı.

Bilkent Üniversitesi'nin düzenlediği 'II. Liderlik Forumu'na katılan Yıldız, öğrencilerin nükleer santralle ilgili sorularını cevaplandırdı. Bir öğrencinin, "Önceki yıl hiçbir enerji bakanının yapmadığı şekilde Greenpeace üyelerine çay ısmarlamış, dertlerini dinlemiştiniz. Bu benim çok hoşuma gitti. Nükleerin Türkiye'ye tehlike getireceğini düşünmüyor musunuz?" şeklindeki sorusu üzerine Yıldız, nükleerin sadece elektrik teminini içermediğini, sanayileşme açısından da çok ciddi bir sınıf atlama aracı olduğunu kaydetti. Yıldız, bugün dünyada 442 nükleer reaktör bulunduğunu, bunlardan 225 tanesinin ABD, Fransa ve Japonya'da yer aldığını, dünyanın en gelişmiş 30 ülkesi arasında da nükleere sahip olmayan tek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. Yıldız, "Dünyada 442 tane nükleer santral var bunların gücü 7 Türkiye büyüklüğünü besler. Bunlar dünyadan kaldırılmadığı müddetçe bizim nükleer santralden vazgeçmemiz Türkiye'ye ihanet anlamına gelir." diye konuştu. Bir öğrencinin "Nükleer santral neden Rus şirketine ihalesiz verildi? İran'da yaptığı santralde sorun varmış." şeklindeki sorusu üzerine Yıldız, bugün dünyadaki nükleer santrallerin yüzde 5'inin Rus yapımı olduğu bilgisini verdi. Santral konusunda daha önce yapılan 4 ihalenin başarısız olduğuna dikkati çeken Yıldız, "Böyle bir işin yalnızca bürokrasinin omuzlarına yüklenemeyecek kadar büyük olduğunu kabul etmek lazım. Dünyada 12 bin yıllık nükleer santral ömrü var. Şu anda bunun 600 yıllığını Rusya yapıyor. 'Ucuz olsun, yarı fiyatına alayım' dediğinizde böyle bir nükleer santral yapımcısı yok dünyada. Şirketlerin dünyada kötü santral yapma şansları ve imkanları yok." dedi.

Nantralden üretilecek elektriğin kilovatsaatine 15 yıl boyunca 12,35 sent alım garantisinin yüksek olmadığını belirten Yıldız, bu rakamın santralın üretime geçtiği tarihten itibaren geçerli olacağını vurguladı. Yıldız, "Hangi sektör fiyatı sabitleyebilir ki. Elektrik fiyatları sürekli yükseliyor, biz burada fiyatı sabitledik. Rusya bu teklifi verirken yalnızca fizibıl ve ekonomik bir teklif vermemiştir. Birçok yerde Rusya'ya şu eleştiri de yapılıyor; bu fiyata nasıl yapacaklar? Aldığımız teklif çok uygun bir tekliftir." ifadelerini kullandı. ANKARA AA

Kaynak: AA