Putin’den liberal açıklama; Devlet ekonomideki gereksiz varlığını sonlandırmalı

3

Rusya Başbakanı Vladimir Putin ekonomide devletin gereksiz ağırlığının artık sonlandırılmasını ve özel girişimlerin teşvik edilmesini talep etti. Ekonomi ve Maliye Bakanlığı temsilcileri ile Moskova’da düzenlenen toplantıda konuşan Rusya başbakanı, “İş verimliliğinin artırılması için yarı devlet girişimlerinin oluşturduğu bariyerlerin yıkılması gerekiyor” dedi.

Ekonomik krizin geride kaldığını ve kriz sonrası değişim çalışmalarının başladığına vurgu yapan Putin, “İstikrarlı ve kaliteli bir ekonomik büyüme için petrol sektörünün dışında yerli ekonomiye dayanmamız önemli” ifadelerini kullandı.

Moskova’nın dışında bölgelerin yabancı yatırım açısından çok daha başarılı performans sergileyebildiklerini örnek gösteren Putin, “Ekonomide adil olmayan, gereksiz devlet ağırlığını kaldırmamız gerekiyor. Özel girişimciler için daha geniş bir alan açılabilmeli. Verimliliği artırmak için belirli alanlarında iş yapan yarı devlet şirketlerin oluşturdukları bariyerleri de kaldırmalıyız.

Rusya’nın günümüz dünyasında rekabet edebilir bir kapasiteye ulaşabilmesi için ekonomik istikrar, tüm şoklara dayanıklı mali yapı ve halkın refah seviyesinin yükseltilmesi gerektiğini kaydeden Rusya Başbakanı, “Enflasyon rakamları düşük olmalı. Reel sektör daha ucuz faizle kredi bulabilmeli. Mortgage oranları gerilemeli. İnsanların kazançları enflasyon rakamları altında ezilmemeli” çağrısı yaptı.

Enflasyon rakamlarının yüzde 7,5’un altında tutulması için çalışılmasını talep eden Putin, “Bu durumda 1991’den bu yana en düşük seviyeyi yakalamış oluruz. 2014 hedefi de yüzde 4-5 aralığı olmalı” ifadelerini kullandı.

Petrol varil fiyatlarındaki artış nedeni ile bütçenin ek 1,5 trilyon gelir elde edeceğini hatırlatan Putin, eğitim, tarım, emekli ücretleri ve diğer maaşlarda iyileştirme çalışmaları için ek kaynak ayrıldığını söyledi.

Rusya’nın gelecek yıldan itibaren sıfır açıklı bütçe yapabileceğine değinen Putin, yıl sonunda açığın yüzde 1-1,5 aralığında olacağını ifade etti.

Toplantıda Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin ve Ekonomi Bakanı Elvira Nabiullina da son ekonomik gelişmelerle ilgili bir konuşma yaptı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan