Rönesans Gayrimenkul, yatırım sayısını 23’e çıkaracak

71

Türkiye ve Rusya’da rekor büyüme kaydeden Rönesans Gayrimenkul Yatırım AŞ (RGY), yatımlarına devam ediyor. Her iki ülkede AVM ve iş yerlerinden oluşan 13 projeyi hayata geçiren firma, önümüzdeki 3 senede gelir getiren gayrimenkul yatırımı sayısını 23’e çıkarmayı hedefliyor.Rusya’da 50 bin metrekare, Türkiye’de 210 bin metrekare olmak üzere toplam 260 bin metrekare kiralanabilir alanı bulunan Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın tüm projeleri ilgi gördü. 30 projelik portföy oluşturan firma iki ülkede ilk üç arasına girmeyi öngörüyor.
Türkiye’de yaptığı AVM yatırımlarıyla büyük değer yaratan RGY, Optimum konseptiyle outlet AVM anlayışını yeniledi. Ankara ve İstanbul’da büyük talep alan Optimum AVM’lerine yüzde 95 doluluk oranına varan Adana Optimum’u da ekledi. Kozzy İstanbul,

Gaziantep Sankopark ve Şirehan AVM, Malatyapark AVM de firmanın başarılı projeleri arasında yer alıyor.

Rönesans Grubu’nun Rusya’da edindiği zengin tecrübeden yararlanan RGY, bu ülkede hayata geçirdiği AVM, ofis ve karma projelerle etki alanını genişletiyor. Ofis odaklı gayrimenkullerle başarı yakalarken, St. Petersburg’ta yürüttüğü Renaissance House, Renaissance Center ve Renaissance Plaza gibi projelerle şehrin en büyük ofis yatırımcılarından biri konumuna geldi. Rönesans Gayrimenkul’un geçtiğimiz günlerde 150 milyon dolar yatırımla tamamlayarak hizmete açtığı Sibirya’nın en büyük AVM’si Aura, ünlü markaların ilgi odağı oldu.

Rusya’daki birikimini Türkiye’ye de taşımayı amaçlayan firma Küçükyalı ve Samsun’daki AVM ile otelden oluşan karma projeleri, Rönesans Tower’ı, Küçükyalı ofis projelerini 2013’te tamamlamayı planlıyor.

YENİ YATIRIMLARLA GELİR ARTACAK

Portföyünde 30 proje bulunan RGY, yatırımlarla büyümeyi hedeflediği yakın dönemde, pek çok kârlı projeyi daha ortaya koyacak. Rusya piyasasında Surgut AVM, Tyumen ve Renaissance Pravda ofis projelerini 2013’te biterecek olan ortaklık, Renaissance Reschetnikova ofis projesini de 2012’de tamamlayacak. Türkiye’de ise İzmir Optimum’u 2011 içinde hizmete sunacak olan firma, Mecidiyeköy Ofis, Küçükyalı AVM ve Otel, Rönesans Tower, Küçükyalı ofis, Samsun AVM ve Otel projeleri ile gelirlerini artıracak.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı