Sberbank, Standard Bank'ın Türkiye şubesini satın alacak

6

Rus Sberbank, Standard Bank’ın Türkiye'deki hisselerini satın almaya hazırlanıyor. Financial Times'ın banka çevrelerine dayandırdığı habere göre Rusya'nın devlet bankası Sberbank, Güney Afrikalı Standard Bank'ın Türkiye'deki şubesinin hisselerini satın alabileceğini yazdı.

Standard Bank Mali Müdürü Simon Ridley ise aynı gazeteye yaptığı açklamada Türkiye'deki şubeleri satmayı ilan etmediklerini belirterek, “Türkiye'deki şubemiz en çok gelir getiren birimlerimizden biri” şeklinde konuştu.Standard Bank'ın Türkiye yatırımı "Standard Ünlü", geçen yıl ilk üç çeyrekte 8.7 milyon TL’lik net kara ulaşırken birimin toplam geliri ise 77.2 milyon TL'yi buldu. 1990’lı yıllarda kurulan Standard Bank Türkiye’deki şubesini 2007’de açmıştı.

Uzun zamandır Türkiye bankaları arasında arayış içinde olan Sberbank, Garanti Bankası'nın yüzde 20 hissesini almak için çalışmalarda bulunmuş, ancak sonuca ulaşamamıştı. Türkiye'de büyük çaplı bir bankadan hisse almak ya da orta ölçekli bir bankayı satın almak isteyen Sberbank arayışını sürdürüyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan