Ortadoğu’nun boşalttığı bavulu Ruslar doldurdu

84

Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki olaylardan büyük darbe alan bavul ticaretine ‘Rus’ piyangosu vurdu. Rusya ile vizesiz seyahatin ilk haftasında Laleli, Osmanbey ve Merter’de iş hacmi yüzde 30 arttı.

Rusya ile Türkiye arasında geçtiğimiz hafta yürürlüğe giren vizesiz geçiş uygulaması turizme olduğu kadar Türk tekstil sektörüne de canlılık getirdi. Sektörün kalbi olarak bilinen Laleli, Osmanbey ve Merter’de dükkan sahipleri henüz 1 hafta olmasına rağmen satışlarda ciddi artış yaşıyor. Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde yaşanan olaylar sebebiyle kan kaybeden tekstilciler bu açığı Rusya pazarı ile telafi ediyor. Vizesiz geçiş anlaşmasının ardından Merter piyasasında büyük patlama yaşandığını söyleyen Merterli İşadamları Derneği Eski Başkanı (MESİAD) Ercan Tan, 1 haftadır satışların çok iyi olduğunu ifade etti. Tan şöyle konuştu: “Merter’e ayda 3 bin Rus müşteri geliyor. İlk haftada aldığımız talebe bakılırsa ay sonu bu sayının 9 bin civarına çıkacağını tahmin ediyoruz. Türkiye’de yıllık 2.5 milyar dolarlık bir bavul ticareti hacmi var. Bunun yüzde 20’si, yaklaşık 400-500 milyon dolarını Ruslar oluşturuyor. Bu rakam tahminimizce 3’e katlayacaktır. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan olumsuz etkilendik. Fakat Rusya gibi büyük potansiyele sahip olan bir pazarı kazandık. Sektör olarak umutluyuz.”

1 milyar dolarlık malı rahat satarız

Osmanbey İşadamları Derneği (OTİAD) Başkanı Ali Ulvi Orhan da daha çok yeni bir uygulama olmasına rağmen Rusların Osmanbey’e ilgisinin çoğaldığını dile getirdi. Satışların yüzde 20 oranında artış gösterdiğini söyleyen Orhan “Bu uzun bir süreç 1 yıl içinde satışların bu zaman göre yüzde 50 oranında artacağını düşünüyorum. Laleli, Osmanbey ve Merter üçgeni Türk tekstil piyasasının kalbi denebilecek bir noktada. Yıllık 2.5 milyar dolarlık bir bavul ticareti hacmimiz var. En fazla müşterimiz Ortadoğu ve Balkanlar’dan geliyor. Gelen müşterinin yüzde 25’lik kısmını Ruslar oluşturuyor. Vizelerin kalkmasının ardından 1 milyar dolarlık bir ticaret hacmi oluşmasını bekliyoruz ve bunu rahat yaparız” diye konuştu.

Bu Ruslar’ın bize olan güvenidir

Lalelİ Sanayici ve İşadamları Derneği (LASİAD) Mali İşler Sorumlusu İbrahim Murat Ramizoğlu ise Rus turistlerin 2 ile 3 ay içinde Laleli piyasasına yayılmasını beklediklerini söyledi. Ramizoğlu şöyle konuştu: “Uygulama uzun vadede ciddi bir ticaret hacmi sağlayacaktır. İki ülke vatandaşlarının vizesiz geçiş yapmaları büyük bir ayrıcalıktır. AB ve ABD gibi yıllardır ortak ticaret yaptığımız ülkeler bize vize koyarken, 20 yıllık bir ticaret hacmimiz olan bir ülkenin vizeyi bu kadar çabuk kaldırması o insanların bize olan güvenini göstermektedir.”

Türk şirketleri Rusya’da vites büyüttü

Rusya ve Türkiye arasında bir aya kadar karşılıklı ziyaretlerde vizelerin kalkması iş dünyasına olumlu yansıdı. İki ülkenin toplam ticaret hacminin önümüzdeki beş yılda 100 milyar dolara çıkarılması hedefi doğrultusunda Türk işletmeler, Rusya pazarına yoğunlaştı. Petrol varil fiyatlarının 120 doların üzerine çıkması ile birlikte Rusya ekonomisinin toparlanmasını da değerlendiren iş adamları Rusya pazarında vites büyüttü. Elektrik anahtar ve priz sektöründe dünyanın en büyük üç üretim tesisinden birine sahip Türk şirketi Viko Rusya pazarında 2011’de yüzde 65 büyüyecek. Türkiye ve Ukrayna’da pazar lideri olan Viko’nun yılın ilk çeyreği için ulaşılan rakamlar hedefin aşılacağını gösteriyor. Şirketin hedefi 2015’e kadar Rusya pazarında da lider olmak.

ISO 500 listesinde Türkiye’nin ilk 500 şirketi arasında yer alan Viko üretiminin yarısını da yurt dışına ihraç ediyor. Afrika, Asya ve Avrupa’dan 70’e yakın ülkeye ihracat gerçekleştiren şirket, Ukrayna’da yüzde 30’la pazar lideri ve Rusya pazarının yüzde 15’ine sahip. İki ülke devlet adamlarının siyasi alanda istikrar ve güven ortamı sağlayacak ilişkiler geliştirmesinin iş dünyasına çok olumlu yansımaları olduğuna değinen Viko Rusya Müdürü Murat Bayrıdost da, vizelerin kaldırılmasının bu çerçevede psikolojik bir etkisinin olduğunu söyledi. Bayrıdost, “Ekonomi siyasi dalgalanmaları sevmiyor. İş adamı yatırımının akıbetinden emin olmak istiyor. İş dünyasının Rusya ziyaretlerinde vize almaları çok zor değildi. Ancak bunun karşılıklı ilişkilerde güven açısından sağladığı artı değer paha biçilemez. İş dünyası üzerinde bunun psikolojik etkisi çok yüksek olacak” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Star Gazetesi