Petrol zamlandı, Rusya'da iç piyasada benzin kalmadı

10

Rusya Benzin Birliği, petrol şirketlerinin dış piyasalarda petrol varil fiyatlarının yükselmesi nedeni ile ihracata ağırlık verdikleri için, iç piyasada benzin kalmadığı uyarısı yaptı. Birlik Başkanı Yengeni Arkuşa yaptığı açıklamada, "Şartlarda bir değişiklik olmazsa, önümüzdeki bir kaç gün içinde bölgelerde istasyonlarda benzin kalmayacak" dedi. Petrol varil fiyatları uluslararası piyasalarda 120 doların üzerinde seyrederken, başkent Moskova'da benzinin pompa çıkış fiyatı 27 rubleye (yaklaşık 1 dolar) yükseldi.St. Petersburg, Voronej, Novosibirsk ve Altay bölgeleri ile Sahalin adasında durumun sıkıntılı olduğuna değinen yetkili, iç piyasalardaki taleplerin dikkate alınmasını istedi. Yönetimin petrol endüstrisi ile ilgili engelleri kaldırılmasını da talep eden Arkuşa, Moskova ve bölgelerinde de benzin sıkıntısı olabileceğini, buralarda durumun henüz kritik olmadığını kaydetti.

Ria Novosti'ye açıklamada bulunan Metropol uzmanlarından Sergey Vahramayev, "Petrol üreticileri fiyatlar arttığı için daha fazla ihracat gerçekleştiriyor. Doğal olarak yerel piyasada benzin açığı oluşuyor" tespitinde bulundu.  

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in basın danışmanı Dmitri Peskov, balbakanın ilgili kurumlara bazı bölgelerde benzin kıtlığı ile ilgili yaşanan krize müdahil olmaları talimatını verdi. Putin şubat ayında uluslararası piyasalarda petrol varil fiyatlarının artması üzerine, iç piyasada da zam yapan şirketleri eleştirmişti.

Federal Tekelle Mücadele Birliği Başkanı İgor Artemyev Rusya Benzin Birliği'nin düzenlediği toplantının ardından yaptığı açıklamada, "Bu tekelle mücadele yasası çerçevesinde ortaya çıkan kriminal bir durum da olabilir" değerlendirmesi yaptı.

Rosneft ve Gazprom Neft'e dava

Kommersant gazetesi güney Sibirya bölgesinde bir çok benzin istasyonunun faaliyetlerini durduracağını, çalışanların da yüzde 20'lere varan zam yaptıklarını duyurdu. Gazeteye göre Rosneft her bir araca 20 litre benzin veriyor. Rusya Tekelle Mücadele Kurumu'nun Altay şubesi Rosneft ve Gazprom Neft aleyhinde fiyat oluşumunda hile yaptıkları gerekçesi ile dava açtı.

Gelişmelerle ilgili bir açıklama yapan Rosneft, Altay bölgesine yeterli miktarda petrol gönderildiğini savundu ve fiyat artışlarının diğer şirketlerin arzı kısıtlamalarından kaynaklandığını iddia etti. Tarım sektöründe kullanılan araçların daha fazla mazot talepleri olacağına dikkat çekiyor.

Tomsk'ta petrol istasyonu ortaklarından Sergey Zakurski bölgede 3-4 günlük benzin kaldığı bilgisini verirken, St. Petersburg Petrol Kulübü Başkanı Oleg Aşimhin bir hafta içinde krizin çıkabileceğini kaydetti. Aşimhin, "Toptan fiyatlar parekende fiyatlara ulaştı. Paranız olsa bile, benzin alabilecek yer bulamıyorsunuz. Şehirde petrol istasyonlarının yüzde 45'i özel ve ciddi sorunla karşı karşıya" eleştirisi getirdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan