Rusya'nın modernleşme için "sosyal devrime" ihtiyacı var

1

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç enerji bağımlı ekonomik yapının değişimi için ülkede sosyal bir devrimin gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.

Moskova'da düzenlenen ekonomik konferansta konuşan Klepaç, "Entellektüel sınıf yetersiz olunca ekonominin inovasyon ve yenilikçi girişimleri anlamsız kalıyo" tespitinde bulundu."İnovasyon araştırma ve geliştirme projelerine ne kadar para ayrıldığı konusu değil" ifadelerini kullanan Bakan yardımcısı, İş dünyasının bu konuda ne kadar aktif olduğunun önemine değindi ve toplumda gerçek bir sosyal devrimin zorunluluğuna dikkat çekti.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev "Rusya ileri" adlı konuşmasında ekonomik modernizasyonun temellerini belirlemiş, yenilikçi yaklaşımlar ve petrole bağımlı ekonomik yapının çeşitlenmesinin zorunluluğu üzerinde durmuştu.

2012'de aday olması beklenen Rusya Başbakanı Vladimir Putin ise devletin ekonomideki gereksiz ağırlığının sona erdirilmesini talep etse de, "adil olmayan liberal politikalara" karşı olduğunu her fırsatta açıklıyor.

Son olarak Rusya Devlet Başkanı Medvedev modernizasyon programı çerçevesinde çoğunluğu Putin'e yakınlığı ile bilinen hükümet üyelerinin devlet şirketlerinden ayrılmasını talep etmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan