Petrol 115 dolarda kalırsa, dolar 24 rubleye gerileyecek

1

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Arkadi Dvorkoviç petrol varil fiyatlarının 115-120 dolar seviyesinde kalması durumunda doların 24-25 rubleye kadar gerileyeceğini söyledi. Yıl başından bu yana sürekli değer kaybeden dolar serbest piyasada 28 rublenin de altına düşerek 27,8 rubleden işlem görüyor.Bakanlığın tahminlerine göre petrol varil fiyatları 115-120 dolar arasında bir seviyede kalırsa dolar da 24-25 ruble olacak. Rusya ekonomi uzmanları rublenin güçlenmesinin ihracatçı ve yerel ekonomi açısından öldürücü etkisi olacağına dikkat çekiyor.

Gelişim Merkezi uzmanlarından Valeri Mironov yaptığı değerlendirmede, “Ucuz ithal ürünler yerli üretimle yer değiştirecek. Ruble aleyhine reel gelirlerin artışı yönündeki taktik anlaşılabilir” ifadelerini kullandı.

Enflasyon rakamlarını düşürmek ve yüzde 7 hedefini yakalayabilmek için hükümetin güçlü rubleye olumlu yaklaştığı ifade ediliyor.

Yıl sonunda doların 24-25 rubleye kadar gerilemesinin zor olduğuna değinen Mironov, “Rusya’ya yoğun bir nakit girişi öngörmüyoruz. Bakanlığı nakit girişi konusunda fazlası ile iyimser” dedi.

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin enflasyon rakamlarının düşürülmesinin birinci öncelik olduğunu kaydetmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan