Samsun'dan Novorossisk'e ticaret köprüsü kuruluyor

6

Samsunlu sanayici ve işadamlarının Rusya'nın Novorossisk şehrine gerçekleştirdikleri 3 günlük iş gezisinden karşılıklı ekonomik işbirliği çıktı. İş adamları, ağır metalden sağlığa, turizmden ulaşıma kadar birçok sektörde karşılıklı yatırımlar gerçekleştirilmesi konusunda anlaşma sağladı. Ancak iki şehir arasındaki karşılıklı ticaretin, ihracatın ve yatırımların hukuki zeminin sağlanmasıyla mümkün olacağı belirtildi.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Borsa Başkanı Sinan Çakır ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz başta olmak üzere çok sayıda sanayici ve işadamının katıldığı 22 kişilik heyetin 19-22 Nisan tarihleri arasında Rusya'nın Novorossisk şehrine yaptığı iş gezisi, mutlu sona erdi. Gezinin değerlendirilmesi konusunda bürokrat ve işadamları, Büyükşehir Belediyesi'nde bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda Rusya ile vizelerin kaldırılmasının Türk işadamlarına büyük yararlar sağlayacağını ifade eden STSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, bu sayede iki şehir arasındaki ekonomik ilişkilerin canlanacağını kaydetti. İş gezisi sırasında Novorossisk heyetinin mayısta Samsun'a gerçekleştirecekleri ziyarette ticaret ve sanayi odaları arasında iş birliği protokolü imzalaması kararı aldıklarını ifade eden Murzioğlu, "Türkiye ile Rusya arasındaki dış ticaret rakamları göz önüne alındığında Samsun'un aldığı payın beklentilerden düşük olduğu ve daha da artırılması gerektiği ortaya çıkıyor. Ama Samsun açısından gelişmeler çok olumlu yönde devam ediyor. Gelecek günlerde karşı heyetin Samsun'a bir ziyareti olacak." dedi.

Geziye katılan Romatem Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Haloğlu ise görüşmede mevzuatla ilgili bazı sorunlar olduğuna dikkat çekti. Haloğlu, "Oradaki başkonsolos arkadaşlar çalışma yapacaklar. Bizim orada hastane açma ihtimalimiz var. Mevzuat sorunu çözüldükten sonra biz yatırım yapmaya hazır olduğumuzu Rus yetkililere ilettik." şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise kafilede bulunan işadamlarının yaptıkları iş görüşmelerini anlattı.

 

Kaynak: Zaman