Rusya’da geç gelen bahar tarımı vuracak korkusu

17

Rusya Başbakanı Vladimir Putin geç gelen bahar nedeni ile tarım arazilerinin geçen yıla göre şimdiye kadar sadece yarısının ekilebildiğini, önümüzdeki günlerde kaybedilen zamanın bir an önce telafi edilmesi gerektiğini söyledi.

Rusya’da Nisan ayında yağmaya devam eden kar nedeni ile çiftçiler tarlalara yeni girmeye başladı. Bir haftadır artı 10 derecenin üzerine çıkan sıcaklıklarla mevsim normallerine dönülürken geçen yıla göre ekim zamanında geride kalınmış olması endişeledirdi.Hükümet toplantısında açıklamada bulunan Putin, 4 milyon hektarlık bir alanın şimdiye kadar ekilebildiğini söyledi. Gelecek hafta içinde geç gelen bahar nedeni ile kaybedilen zamanın telafi edilmesini isteyen Putin, hükümetin 5,4 milyar dolar ekim finansmanı için ayırdığını belirtti.

Rusya Başbakanı hükümet toplantısında benzin ve mazot arzı konusunda yaşanan sorunların çözülmesini talep ederken, iş kazaları ve sigortalar konusunda yeni yasal düzenleme yapılmasını talep etti. Putin’in verdiği bilgilere göre sanayi sektöründe yaşanan kazalarda geçen yıl 537 kişi hayatını kaybetti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan