Rusya enflasyonu kontrol için faiz oranlarını artırdı, ruble güçlendi

7

Rusya Merkez Bankası 3 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere faiz oranlarını çeyrek puanlık artışla yüzde 8,25’e yükseltti. Banka faiz oranlarının artışı ile ilgili kararını hızlanan enflasyon rakamlarının kontrol altına alınmasına bağladı.Yıl sonunda yüzde 7’lik enflasyon rakamı hedefleyen hükümet, ilk dört ayda yüzde 4’ü aşan enflasyon rakamlarından rahatsız. Seçimlere giderken enflasyon artışlarının halka olumsuz yansımasını istemeyen yönetim rublenin güçlenmesi yönünde tercihini kullanıyor.

Faiz oranlarında yüzde 0,25’lik artış kararının ardından ruble dolar karşısında yüzde 0,8 değerlenerek 27,3’e çıktı. Serbest piyasada dolar 27 rubleye kadar gerilerken, Rusya ekonomi bakan yardımcısı Arkadi Dvorkoviç petrol varil fiyatlarının 115-120 dolar seviyesinde kalması durumunda doların yıl sonuna kadar 24-25 ruble aralığına ineceği öngörüsünde bulunmuştu. Euro da yüzde 0,4 zayıflayarak 40,58 rubleye geriledi.

Trust bankasından uzman Leonid Ignatyev Ria Novosti’ye yaptığı değerlendirmede, kredi politikalarının güçlendirilmesinin yatırım aktivasyonlarını zayıflattığını söyledi. “Faiz oranlarının artışı için herhangi bir gerekçe görmüyoruz” değerlendirmesinde bulunan uzman, “Ekonomik durum aşırı ısınmadan korkmak ve kredi politikalarını sıklaştırmak için yeterince iyi değil” eleştirisi getirdi.

VTB Capital’den Aleksey Moiseev de petrol gelirlerindeki artış nedeni ile piyasaya 1,2 trilyon ruble nakit girişi olduğunu ve bunun enflasyon etkisi olduğuna değindi. Seçimler nedeni ile bütçe harcamalarının da artıyor olmasına dikkat çeken uzmanlar enflasyonun aşırı baskı altında olduğunu kaydediyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan