Sberbank Başkanı Gref; Seçimler Rusya’da yatırım ortamını etkilemez

0

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın başkanı German Gref yıl sonunda yapılacak parlamento seçimleri ve 2012 Mart ayında yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinin Rusya’da yatırım ortamını olumsuz etkilemeyeceğini söyledi.

Rusya basınında yer alan bilgilere göre ABD’ye gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Gref, “Aralık ayında parlamento seçimleri var. Gelecek bahar da devlet başkanlığı seçimleri. Elbette bu durum bir miktar belirsizlik oluşturuyor. Ancak bu durum yeni yatırımlar için problem oluşturmaz” değerlendirmesinde bulundu.Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in kısa sürede 2012 devlet başkanlığı seçimlerinde kimin aday olacağı ile ilgili kararlarını açıklaması bekleniyor.

Rusya’nın petrol ve doğalgaza bağımlı enerji yapısını değiştirmek için radikal reformlara ihtiyacı olduğuna değinen Gref, “Hukuk sistemi, emeklilik, sağlık, eğitim ve diğer kurumlarda da reforma ihtiyacımız var. İş çevresinde önemli iyileşmelere ve özelleştirmenin de geliştirilmesi gerekli” dedi.

Devletin ekonomideki varlığını azaltması gerektiğini kaydeden Gref, “Devletin ekonomideki rolü düzenleyici konuma dönüşmeli” tespitinde bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Medvedev hükümet üyelerinin devlet şirketlerinin yönetimlerinden ayrılmasını talep ederken, Putin de yaptığı açıklamada adil olmayan liberal uygulamalar ve “sosyal demogoji yapılmaması” konusunda uyarmıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan